Czym jest szkodliwe oprogramowanie?

18 listopada 2013 0 Pliki

Pojęcie „szkodliwego oprogramowania” obejmuje każdy rodzaj szkodliwego oprogramowania stworzonego z myślą o wyrządzeniu szkód na komputerze lub w sieci. W dzisiejszych poradach postaramy się wyjaśnić na czym ono polega i w jaki sposób można go uniknąć.

Czym jest szkodliwe oprogramowanie?

Szkodliwym oprogramowaniem (malware) jest program, który stworzono wyłącznie po to, aby złamać zabezpieczenia naszego komputera, w celu uszkodzenia go lub kradzieży danych.

To element wielu rodzajów zagrożeń internetowych:

 • Adware (oprogramowanie reklamowe) , pobiera informacje o aktywności użytkownika w sieci, w celu wyświetlania reklam, mogących go zainteresować. Adware jest najczęściej używane w aplikacjach łączących się z Internetem ze względu na wymianę wyświetlanych bannerów.
 • Spyware (oprogramowanie szpiegujące), szpieguje użytkownika i gromadzi wszelkie informacje na jego temat oczywiście bez jego wiedzy i zgody. Informacje te dość często przesyłane są do autora programu dotyczyć mogą między innymi: adresów www stron internetowych odwiedzanych przez użytkownika, danych osobowych, numerów kart płatniczych.
 • Boty, programy spełniające określoną funkcję, która wykonywana jest automatycznie na komputerze użytkownika. Przez wiele miesięcy bot może pozostawać „w uśpieniu”, by pewnego dnia, po otrzymaniu zewnętrznego polecenia uaktywnić się i zacząć wykonywać szkodliwą operację (może to być np. rozsyłanie SPAM-u, wirusów, kradzież danych osobowych itp.).
   
 • Ransomware ,służące internetowemu wymuszaniu pieniędzy. Zazwyczaj wyświetlana jest strona na komputerze ofiary, informującej, że zrobił coś nielegalnego lub niezgodnego z prawem i musi teraz za to zapłacić karę. Najczęściej komunikat taki jest opatrzony logiem Policji lub innych organów zaufania publicznego i ma stwarzać wszystkie pozory praworządności. Nawet jeśli ofiara zapłaci haracz, przestępcy często nie odblokowują systemu.

   

 • Programy typu rootkit – oprogramowanie, które w niezauważalny sposób dla użytkownika modyfikuje system operacyjny i pozwala na zdalny dostęp lub kontrolę nad komputerem.
 • Trojany – bardzo szkodliwe oprogramowanie, do złudzenia podobne do zwykłych plików lub programów. Podszywa się pod intrygujące treści mające zainteresować użytkownika, po czym umożliwia  hakerowi kontrolę zainfekowanego systemu.
 • Wirusy – fragment kodu doklejający się do różnych plików bez wiedzy użytkownika podczas uruchamiania zarażonego programu. Jego działanie może uszkodzić logiczną strukturę dysku i powodować inne zakłócenia w pracy komputera.
 • Robaki – rodzaj wirusa, po dostaniu się do komputera, osadza się w systemie i poprzez sieć próbuje się dalej rozprzestrzeniać, wykorzystując luki w zabezpieczeniach.

Co zrobić, by uniknąć szkodliwego oprogramowania?

Aby  znacząco zwiększyć poziom bezpieczeństwa systemu zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1. Regularnie dokonuj aktualizacji swoich programów i   systemu operacyjnego. Aktualizacje te często zawierają poprawki, które wpływają na wzrost bezpieczeństwa komputera.

Hakerzy również pilnie śledzą informacje o wykrytych lukach i chętnie korzystają z naszej nieuwagi. Ignorowanie bieżacych aktualizacji to najlepsza droga do udostępnienia swoich danych.

2. Nie otwieraj wszystkich nieznanych aplikacji. Zanim otworzymy podejrzany e-mail z linkiem bądź z kuszącą propozycją mega tanich zakupów w sieci, sprawdź, że wiadomość została wysłana przez zaufaną osobę lub firmę.

3. Zwracaj szczególną uwagę na pliki w sieci P2P. To prawdziwy zasób programów,muzyki i filmów. Zdarza się, że po pobraniu i otwarciu pliki te kierują komputery do zainfekowanych zasobów sieci, zamiast tych bezpiecznych (o nazwach pojawiających się w oryginalnych plikach wideo). Na zainfekowanych witrynach znajdują się złośliwe programy (adware) oraz konie trojańskie. 

Podsumowując, w sieci Internet należy pozostać szczególnie ostrożnym. Rozsądek to najlepszy doradca, zaraz za oprogramowaniem zabezpieczającym. Stosując powyższe porady w praktyce, z pewnością zwiększymy bezpieczeństwo swojego systemu.