Darmowy antywirus czy jego płatna wersja?

19 listopada 2013 0 Pliki

Na całym świecie na niedostatecznie zabezpieczone komputery czyha około 300 milionów wirusów, trojanów i innych szkodników.  Dlatego tak ważną kwestią jest, aby posiadać odpowiedni program antywiruswy. Pytanie czy lepiej zainwestować w płatną wersję czy pozostać przy darmowym?

Skaner online, a bezpłatny antywirus?

Jedną z alternatywnych metod bezpieczeństwa jest skaner online, który nie wymaga instalacji na komputerze. Stał się bardzo popularny wśród użytkowników sieci, ponieważ nie  tylko nie obciąża systemu,  bowiem w  komputerze instaluje jedynie bazę wirusów, a całą reszte wykonuje w sieci. Należy jednak być swiadomym, że skaner online to najmniej efektywne narzędzie zabezpieczające, ponieważ nie chroni przed infekcją, a informuje jedynie o zagrożeniu. Po zainfekowaniu systemu, użytkownik chcąc nie chcąc i tak musi zaopatrzyć się w narzędzie do usunięcia złośliwego oprogramowania.

Darmowy antywirus

W sieci można  znaleźć dwa typy aplikacji: wersje TRIAL i FREE. Jak jest więc różnica pomiędzy nimi?

Wersja FREE to podstawowa i bezpłatna ochrona komputera, zabezpieczająca system przed wirusami i końmi trojańskimi i której ważność wynosi rok. Bezpłatna wersja antywirusa jest również regularnie aktualizowana.

Ile użytkowników tyle wersji na temat darmowego antywirusa, który wg niektórych jest mniej skuteczny, od tych płatnych. Oczywiście to nie jest prawdą, ponieważ wersja FREE chroni system podobnie jak te płatne odpowiedniki. Warto jednak być saidomym, że darmowa wersja koncertuje się na określonych typach szkodliwych aplikacji, zabezpieczając przede zasoby dysku twardego (nie chroni przed atakami phishingowymi – czyli wyłudzeniem danych, SPAM-em, ani atakami z zewnątrz).

Kolejnym typem antywirusa jaki jest dostępny na rynku to wersja TRIAL (wersja testowa) to  specjalnie zmodyfikowana wersja danego programu, pozwalającą za darmo sprawdzić jego możliwości przez określony czas – na przykład 30 dni. W czasie okresu testowego użytkownik może korzystać z wszystkich funkcji aplikacji bez ograniczeń, ewentualnie pojawia się przypomnienie, że nie używa pełnej wersji i licznik ukazujący, ile jeszcze pozostało czasu do wygaśnięcia wersji testowej. Po upływie tego okresu, należy wykupić licencję, by móc dalej korzystać z pełnej ochrony.

Płatna wersja

Ostatnim rodzajem narzędzi zabezpieczających są wersje płatne, które i tu dzielą się na ochronę podstawową (antywirusową) lub rozszerzoną (pełne zabezpieczenie komputera).

Ochrona podstawowa chroni głównie pamięć komputera, usuwając z niego potencjalne zagrożenia.Proces aktualizacji jest częstszy od darmowej wersji, a płatna forma zwykle jest bardziej rozbudowana o aplikacje chroniące nas przed podejrzanymi stronami internetowymi.

Wersja rozszerzona zapewnia całkowitą ochronę komputera i naszej tożsamości w sieci. Posiada wszystkie skłądniki ochrony podstawowej,a ponadto zawiera firewall , dokonuje skanu otrzymanych linki (np. w skrzynce mail), łączy się z programem pocztowym , tym samym chroni przed SPAM-em oraz chroni prywatne dane, podczas robienia zakupów i korzystania z  bankowości online.

Która wersja jest najlepsza?

Biorąc pod uwagę, jak szybko rozwija się przestępczość internetowa i wzrasta liczba wirusów, priorytetową sprawą jest posiadanie programu antywirusowego. Zastanawiąjąc się, jaka forma antywirusa będzie dla nas najlepsza, weźmy pod uwagę naszą aktywność w sieci.

Przypuśćmy, że spędzasz w Internecie zaledwie godzinkę dziennie, a Twoja aktywność ogranicza się do sprawdzenia poczty i przeglądaniu zaufanych serwisów informacyjnych,to w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie darmowy program antywirusowy.

Jeżeli natomiast regularnie korzystasz z sieci, gdzie często dokonujesz zakupów on-line bądź korzystasz z witryny Twojego banku czy też pobierasz pliki, najlepszym wyjściem będzie wybranie kompleksowej płatnej wersji antywirusa.