Jak bezpiecznie kupować w internecie ?

2019-07-01 0 Pliki

Zakupy w internecie stają się coraz popularniejszą formą nabywania rzeczy. Zakupy on-line robi już niemal co drugi Polak.

Cenimy sobie wygodę, łatwość i korzystne ceny, jakie znajdujemy w sieci. Istnieje jednak druga strona medalu. Niestety wciąż rośnie także liczba nadużyć związanych z handlem elektronicznym w Polsce. Najczęściej dotyczą one wadliwości sprzedanego towaru lub jego niedostarczenia, a także niewłaściwej ochrony danych osobowych.

  1. Pamiętaj tylko sprawdzone sklepy

Zanim zdecydujesz się na zakup, dokładnie przyjrzyj się sklepowi internetowemu, z którego oferty zamierzasz skorzystać, zwłaszcza jeśli nie jest to autoryzowany sklep danej marki. Zwróć uwagę na wygląd strony na to, czy podane są dane osobowe właściciela, numer kontaktowy na infolinię i jasno zaznaczony regulamin sklepu. Sprawdź, czy dany sklep posiada certyfikaty jakości lub nagrody za obsługę klienta. Zrób także mini badanie w internecie – sprawdź komentarze i opinie innych użytkowników. Z pewnością znajdziesz je na wielu ogólnodostępnych forach. O wiarygodności sklepu świadczy także jego obecność na innych stronach – portalach społecznościowych, porównywarkach cenowych, stronach z kuponami rabatowymi.

141347158110377400

2. Tylko pełnowartościowe produkty

Niestety, popularną praktyką w internecie jest handel podróbkami. Zwróć uwagę, czy zamawiany towar posiada wszystkie niezbędne znaki towarowe. Przeczytaj dokładnie opis danego produktu i sprawdź dany model na oryginalnej stronie producenta.

3. Rabaty – tylko z pewnego źródła

Wszyscy chcemy kupować jak najtaniej. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak nasza chęć zaoszczędzenia kilku złotych może być wykorzystywana przez internetowych oszustów. Codziennie otrzymujemy dziesiątki maili zachęcające nas do zakupu sprzętu elektronicznego, luksusowych ubrań czy kosmetyków za podejrzane niską cenę. Klikanie w taki link, pochodzący z niepewnego źródła może nas sporo kosztować. Wielu cyberprzestępców bowiem podszywa się pod sklepy najpopularniejszych marek i wyłudza pieniądze od naiwnych klientów. Dlatego, jeśli chcemy zaoszczędzić w bezpieczny i skuteczny sposób, najlepiej skorzystać z jednego ze znanych portali ze zniżkami.

4. Uważnie czytaj regulamin

Zwróć uwagę na informacje określające ochronę danych osobowych w sklepie. Sprawdź także warunki i terminy reklamacji oraz czas dostawy Twoich zakupów. Pamiętaj, że nawet najbardziej rozbudowany regulamin sklepu nie jest wiążący, jeśli nie jest zgodny z obowiązującym prawem. Kodeks handlowy i ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów ściśle reguluje wszystkie kwestie związane z handlem elektronicznym, m.in. czas zwrotu towaru, a także zasady reklamacji.

5. Sprawdź protokół SSL połączenia

Jest to szczególnie ważne, jeśli od razu dokonujemy płatności za zakupiony towar. Sprawdź, czy na pasku adresowym znajduje się symbol kłódki oraz protokół https://sterydy.com.pl

6. Płać bezpiecznie

Większość sklepów internetowych daje swoim klientom możliwość wyboru jednej z kilku opcji płatności. Jeśli sprzedawca żąda wyłącznie płatności z góry i podaje dane jednej opcji, niekoniecznie jest on godny zaufania. Zwróć także uwagę jaki podmiot obsługuje płatności w danym sklepie. Powinien on posiadać status agenta rozliczeniowego. Jeśli posiadasz taką możliwość, staraj się unikać płatności kartą debetową. Jest ona bezpośrednio połączona z Twoim kontem bankowym, przez co daje oszustowi otwartą drogę to Twoich oszczędności. Dużo bezpieczniejsze, nawet jeśli nieco droższe, jest używanie kart kredytowych lub PayPal.

7. Zachowaj korespondencje

Dotyczy to wszelkich dowodów zakupu – potwierdzenie złożenia zamówienia, rejestracji w sklepie, zapłaty za towar, złożenia reklamacji, a także próby kontaktu ze sprzedawcą lub biurem obsługi klienta. Każdy z tych dokumentów może przydać się w przypadku konieczności dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Na wszelki wypadek zachowaj też print screen strony potwierdzającej złożenie zamówienia.

8. Wyloguj się

To najbardziej podstawowa czynność, o której wielu z nas zapomina. Niezabezpieczenie konta sklepowego może spowodować wykorzystanie (często przypadkowe) go przez inne osoby, np. dzieci.

9. Napisz komentarz

Będzie on służył za poradę innym użytkownikom i być może pozwoli uchronić kogoś przed nadużyciem. W przypadku, gdy cały proces zakupu przebiegł sprawnie i bezproblemowo sprzedawca powinien zostać nagrodzony rekomendacją. Wspieranie pozytywnych praktyk może być sposobem na stworzenie w internecie bezpiecznego środowiska dla konsumentów.

10. Bądź świadomy swoich praw

Zapoznaj się w przysługującymi Ci prawami. Nie bój się składać reklamacji – jeśli dostarczone zamówienie odbiega od obietnic sprzedawcy, lub jeśli sposób jego realizacji był niezgodny z regulaminem sklepu, masz pełne prawo do zwrotu poniesionych kosztów. W razie wszelkich sporów ze sprzedawcą nie wahaj się skorzystać z pomocy rzecznika praw konsumenta.