Jak ustawić biurko?

2016-01-14 0 przez Pliki

Dobre ustawienie biurka, czy to w domu czy też w biurze, oznacza także taryfę ulgową dla naszych oczu, kręgosłupa i samopoczucia. Złe warunki pracy mogą powodować utratę cennych roboczogodzin, ale również powodować trwałe problemy ze zdrowiem. Jest to ważne zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.

O tym, jak właściwie ustawić biurko we wnętrzu opowie nam Maria Nowińska z Fabryki Mebli Biurowych Wuteh – www.wuteh.com.pl, zajmująca się projektowaniem mebli.

wygodne-biuro

Redakcja: Ustawienie biurka jest naprawdę takie ważne?

Maria Nowińska: Tak, choć wiele osób to ignoruje. O ile jeszcze można to zrozumieć w dużych firmach, gdzie na niewielkiej przestrzeni znajduje się sporo miejsc pracy, o tyle nie rozumiem rodziców, którzy ustawiają swojemu dziecku biurko w najciemniejszym kącie pokoju. Podstawowym aspektem ustawienia biurka powinien być dostęp do światła dziennego. Biurko powinno stać frontem lub bokiem do okna, ale w taki sposób, by pisząc nie zasłaniać sobie światła. Ustawienie go tyłem jest niekorzystne. Wiele osób nie umie się także skupić na pracy lub nauce, gdy bezpośrednio za plecami ma drzwi. To atawistyczny odruch – ponieważ nie kontrolujemy wzrokiem wejścia do pomieszczenia, boimy się, że ktoś może nas „zaskoczyć”. Niby to drobiazg, ale kilku osobom doradziłam przestawienie biurka pod tym kątem i były zdziwione, że od razu poprawiła się jakość ich pracy.

Redakcja: A co w pomieszczeniach bez okien?

M.N. – Jeśli mówimy o typowych, korporacyjnych pomieszczeniach biurowych, to należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Biurka powinny stać pod źródłem światła, jeśli nie ma takiej możliwości – najlepiej wyposażyć każdego pracownika w lampkę biurową. Czasami w mieszkaniach ludzie robią domowe biura we wnękach albo miejscach ze słabym dostępem światła. W pewnym momencie pojawiła się to moda, by biuro np. od salonu można było odgrodzić np. zasłoną. Oczywiście to kwestia osobistych preferencji, ale jeśli ktoś chce tak często pracować w domu, to lepiej jednak ustawić biurko w pobliżu okna.

screenshot-2015-11-04-14_24_46

Redakcja: Czy o czymś jeszcze należy pamiętać?

M.N. – O wymiarach biurka i odpowiedniej wysokości krzesła. Ma to ogromny wpływ na zdrowy kręgosłup. Jeśli planujemy zakup biurka dla dorosłej osoby – sprawdźmy jego wysokość, powinno mieć minimum 70 centymetrów. Niższe biurka przeznaczone są dla dzieci. Bardzo wysokie osoby, powyżej 180cm wzrostu powinny mieć biurko o wysokości co najmniej 80 centymetrów. Musi być także odpowiednio głębokie, by można było pod nie wygodnie schować nogi. Najlepiej przed zakupem biurka poprosić sprzedawcę o krzesło i posiedzieć chwilę. To najlepszy test. Jeśli chodzi o fotel to najlepiej, by miał regulowaną wysokość. Polecam wybór modelu z podłokietnikami i wysokim zagłówkiem, można się w nim zrelaksować w przerwie od pracy.