Jak wykonać prostą obróbkę zdjęć przy użyciu programu Picasa?

2013-12-04 0 przez Pliki

Często zdarza się, że po wykonaniu zdjęcia już na pierwszy rzut oka widać, że potrzebuje ono prostego bądź bardziej zaawansowanego dokonania poprawek m.in. retuszu twarzy bądź niezbyt wyraźnego tła. Naszą przygodę z przeróbką zdjęć zaczniemy od zapoznania się bliżej z programem Picasa. To bardzo proste w obsłudze narzędzie, które zapewni nam wszystkie funkcje potrzebne przy edycji zdjęć,a przy tym jest całkowicie bezpłatne.

Jak wykonać prostą obróbkę zdjęć przy użyciu programu Picasa?

Instalujemy narzędzie Picasa, po czym pobieranie rozpocznie się automatycznie. Instalacja składa się z 3 etapów: akceptacji warunków umowy licencyjnej, wyboru lokalizacji programu i skopiowania plików programu na dysk. Proces instalacji kończymy klikając przycisk „Zakończ”.

Rozpoczynając pracę z programem do obróbki zdjęć warto w pierwszej kolejności wybrać opcję Przeszukuj tylko folder Moje Dokumenty, folder Moje Zdjęcia i Pulpit, ponieważ do naszej bazy fotografii nie trafią np. obrazy systemowe czy obrazy używane przez programy. Program automatycznie wyszuka wszystkie zdjęcia znajdujące się na komputerze i posortuje je w albumach uporządkowanych według dat, stosując łatwo rozpoznawalne nazwy folderów. Zdjęcia można dodatkowo uporządkować, tworząc nowe grupy, nadając im dowolne żądane etykiety oraz przeciągając i upuszczając albumy za pomocą myszy.

Otwieramy wybrane przez nas  zdjęcie poprzez opcję wybierz( Plik -> Dodaj plik do programu Picasa) . Po lewej stronie wyświetli się podstawowa paleta narzędzi.

Chcąc dokonać obcięcia fotografi wg własnych upodobań korzystamy z  funkcji Przytnij,a następnie wybieramy proporcje w jakich chcemy przyciąć nasze zdjęcie. Zaznaczamy obszar który chcemy wyciąć, a następnie przesuwając go i zwiększając/zmniejszając dostosowujemy do naszych potrzeb.

Jeśli chcemy pozbyć się drobnych niedoskonałości z twarzy – wybieramy opcję Retusz. Dzięki tej funkcji możemy zastąpić niechciany obiekt innym fragmentem naszej fotografii. Po lewej stronie znajduje się suwak, za pomocą którego możemy dostosować wielkość obszaru, który będziemy zastępować, czyli np. wielkość obiektu którego chcemy się pozbyć. Następnie dopasowujemy przy użyciu suwaka rozmiar pędzla i klikamy na miejsce, które ma zostać wyretuszowane. W kolejnym etapie wybieramy miejsce na skórze, z którego program może sklonować ładny odcień cery bez skazy.W wyniku czego szybko pozbędziemy się wszelkich zmarszczek i innych niedoskonałości. Każdą zmianę możemy cofnąć klikając przycisk Cofnij retusz. Po zakończeniu potwierdzamy przyciskiem Zastosuj.

Jak wykonać prostą obróbkę zdjęć?

Często na naszych fotografiach pojawia się efekt tzw. czerwonych oczu. Dzięki funkcji Czerwone oczy efekt ten zostanie w pełni automatycznie wykryty i usunięty. Na koniec przeprowadzenia zmina potwierdź przyciskiem Zastosuj.

 Z kolei funkcją Wypełnienie światłem służy do edycji ilości sztucznego światła w zdjęciu. W wyniku jej zastosowania możemy poprawić pogodę lub rozświetlić pomieszczenie. Opcję edytujemy za pomocą suwaka. domyślnie przylega on do lewej krawędzi (bez  sztucznego światła).

Chcąc stworzyć kolaż należy wybrać zdjęcia, które chcemy w nim uwzględnić, a następnie kliknij przycisk Kolaż w obszarze Schowek na zdjęcia. Możesz też utworzyć kolaż ze wszystkich zdjęć w folderze lub albumie przez kliknięcie przycisku Utwórz kolaż zdjęć w nagłówku folderu lub albumu.

Jak wykonać prostą obróbkę zdjęć? Gotową fotografię zapisujemy i eksportujemy np. do internetowego albumu znajdującego się na stronie http://picasaweb.google.com/ .