Kiedy warto wynająć serwer do archiwizacji plików

2016-05-18 0 przez Pliki

Plikami i danymi gromadzącymi się na dysku komputera warto zarządzać w taki sposób, żeby te najbardziej aktualne były najłatwiej dostępne, a najstarsze i używane najrzadziej na bieżąco archiwizowane. Z archiwizacją nie trzeba czekać do momentu, kiedy na dysku zacznie brakować miejsca, warto regularnie przenosić je na serwer, fizyczny lub wirtualny.

macbook-925856_1280

Archiwizacja danych na serwerze stacjonarnym i w chmurze

Do archiwizacji danych można wykorzystać zarówno lokalny serwer stacjonarny, serwer zewnętrzny, jak i serwer w chmurze. Pierwsze rozwiązanie jest odpowiednie dla osób, które samodzielnie potrafią skonfigurować serwer, zarządzać nim i dbać o jego bezpieczeństwo, a także liczą się z jego ograniczoną pojemnością. Ci, którzy potrzebują serwerów o dużej pojemności, a także infrastruktury zapewniającej im bezpieczeństwo, mogą skorzystać z usług firm oferujących serwery zewnętrzne. Jednym z rodzajów takiego serwera jest serwer w chmurze. Jego działanie opiera się na technologii cloud computing, czyli przetwarzaniu danych przez serwery usługodawcy, do których korzystający z usługi mogą mieć w każdej chwili dostęp z dowolnego komputera.

Zalety archiwizacji plików w chmurze

Firmy dostarczające usługi umożliwiające archiwizację danych w chmurze najczęściej oferują również usługę zarządzania takim serwerem. Serwery cloud są zabezpieczone zarówno przed cyberatakami, jak i przed fizycznymi czynnikami, które mogłyby doprowadzić do utraty przechowywanych danych. Administratorzy opiekujący się tymi serwerami niezwłocznie po wystąpieniu awarii otrzymują powiadomienie o niej i mogą naprawić ją nawet w kilka minut. Ponadto na ogół regularnie tworzone są kopie zapasowe danych. Dzięki temu serwery w chmurze działają stabilnie.

Dużo łatwiej niż w przypadku fizycznych serwerów jest uruchomić i skonfigurować serwer w chmurze, przeprowadzać migrację danych oraz udostępniać je. Dużą zaletą archiwizacji w chmurze jest również możliwość dostosowania zasobów do aktualnych potrzeb. Po wykupieniu usługi można je zmniejszać lub zwiększać.