Ranking najszybszych programów antywirusowych

2020-01-02 1 przez Pliki

AV-Comparatives, niezależna organizacja badawcza zajmująca się dokładnym testowaniem programów antywirusowych, sprawdziła tym razem które z najpopularniejszych programów ochronnych wywierają najmniejszy wpływ na wydajność komputera. Wśród 3 najszybszych aplikacji znalazły się popularne także w Polsce programy: Avira, ESET, Bitdefender i Kaspersky.

AV comperatives

AV-Comparatives od lat testuje rozwiązania antywirusowe zarówno pod względem skuteczności jak i wydajności. Ostatni test tej organizacji miał na celu zbadanie wpływu oprogramowania antywirusowego na prędkość działania systemu operacyjnego i uruchamiania poszczególnych procesów. AV-Comparatives poddała temu testowi dziewiętnaście najpopularniejszych aplikacji antywirusowych, w tym rozwiązania takich firm jak: ESET, Bitdefender, McAfee, Kaspersky czy Sophos.

Podczas testu specjaliści z AV-Comparatives zmierzyli czas, jaki komputer z oprogramowaniem antywirusowym potrzebuje na kopiowanie i archiwizację plików, ich szyfrowanie, instalację i usuwanie programów, a także uruchamianie aplikacji i pobieranie plików z sieci. Uzyskane wyniki porównano z tymi, jakie uzyskuje komputer, na którym zainstalowano wyłącznie system operacyjny. W teście uwzględniono wyniki niezależnego narzędzia testującego PC Mark 8 Home benchmark. Utrzymanie wydajności chronionego komputera na poziomie niemal 100% zapewnił pakiet bezpieczeństwa ESET Smart Security i był to jeden z najlepszych wyników w teście AV-Comparatives.

Szczegółowe wyniki testów AV-Comparatives dostępne są na stronie: http://www.av-comparatives.org/wp-content/uploads/2016/05/avc_per_201604_en.pdf

Test został przeprowadzony na laptopie Lenovo ThinkPad E560 z procesorem Intel Core i5-6200 CPU, 8 GB pamięci RAM i dyskiem SSD.