Windows Defender czy wystarczy do ochrony komputera?

2020-01-01 0 przez Pliki

Windows Defender czy wystarczy do ochrony komputera? Wiele osób zadaje sobie pytanie dosyć oczywiste i banalne. Czy wbudowany darmowy antywirus od Microsoft Windows Defender wystarczy jako antywirus i podstawowa ochrona naszego komputera przed zagrożeniami w internecie? Czy może lepiej wybrać jakiś inny darmowy antywirus do użytku domowego czy firmy? Windows Defender czy Avast Free Antivirus?

Windows Defender to wystarczający darmowy antywirus do ochrony komputera

Jeśli nie wchodzisz na dziwne strony, nie klikasz w podejrzane linki, nie ściągasz cracków, hacków, nielegalnych programów itd. to dodatkowy antywirus Ci niepotrzebny i Windows Defender wystarczający będzie dla Ciebie. Dodatkowo zalecamy instalację do przeglądarki blokera reklam i wyskakujących okienek co znacznie zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Co ciekawe nawet były inżynier Mozilli Robert O’Callahan współtwórca Firefox odradza antywirusy i poleca Windows Defender. O’Callahan twierdzi, że jest brak rzetelnych dowodów, wskazujących na przewagę oprogramowania antywirusowego nad wbudowanym Windows Defender więc czy warto za to płacić dodatkowo?

Twierdzi że oprogramowanie ma fatalną jakość tworzonego kodu oraz zbyt daleko idącą inwazyjność w system operacyjny i przeglądarki internetowe. Co prowadzi do tego że użytkownicy są chronieni gorzej niż przed ich instalacją.

Alternatywa dla różnych antywirusów ma być Windows Defender autorstwa Microsoft – domyślnie włączony w Windows 10. Ma on być lepiej zintegrowany z systemem, stosować się do standardowych procedur bezpieczeństwa i nie kolidować z oprogramowaniem innych firm.

Zaleca dodatkowe antywirusy wyłącznie na komputery z Windows 7 lub starszymi wersjami systemu operacyjnego – dla nich zewnętrzne oprogramowanie jest potrzebne i zapewni przy tym ochronę lepszą od systemowej wbudowanego antywirusa Windows Defender.

Co więcej nawet Justin Schuh, inżynier ds. bezpieczeństwa Google Chrome oskarżył wydawców oprogramowania antywirusowego o nagminne łamanie zabezpieczeń przeglądarki i określił ich jako jedyną przeszkodę w procesie stworzenia bezpiecznego produktu.

Jaki antywirus jest najbardziej polecany pod względem skuteczności itp? Zobacz najlepsze darmowe programy antywirusowe – aktualny ranking dla Windows 10.