Uniwersalność druku 3D, czyli branże, w których się go stosuje!

2017-06-21 0 przez Pliki

Bez wątpienia drukarki 3d od wielu lat rewolucjonizują rynek i zmieniają przede wszystkim nasze podejście do kwestii drukowania i produkcji, które w tym wypadku zostały zlane w jedno pojęcie. Drukarka taka jest bowiem w stanie nie tyle wydrukować w powszechnym rozumieniu, co stworzyć przedmiot wedle zadanych wytycznych przez wgrany projekt. Mają one dziś szerokie zastosowanie na rynku.

PROJEKTY O DUŻYM STOPNIU SKOMPLIKOWANIA – PROTOTYPY

Drukarki 3d doskonale sprawdzają się w przypadku skomplikowanych projektów, które wymagają maksymalnie precyzyjnej obróbki. W takim wypadku często uruchamianie całego procesu przemysłowego nie jest po prostu finansowo opłacalne. Wykonanie kilku lub kilkudziesięciu skomplikowanych elementów możliwe staje się wtedy nawet w zaciszu domowym. To między innymi ta właśnie cecha sprawia, że są to urządzenia chętnie wykorzystywane do tworzenia rozmaitych prototypów, które dopiero po wnikliwym zbadaniu trafią na właściwą linię produkcyjną i będą tworzone już na dużą skalę.

ZASTOSOWANIE PRZEMYSŁOWE

W przypadku druku 3d nadal nie opłaca się korzystanie z niego w ramach dużej, przemysłowej produkcji. Drukarki 3d i ich łączny koszt tak zakupu jak i dalszej eksploatacji sprawiają, że sprawdzają się one doskonale do pewnej liczby przedmiotów, które chcemy wyprodukować. Od 1000 lub kilku tysięcy elementów zaczyna się znów opłacać przemysłowa produkcja jaka towarzyszy nam od wielu dekad.

ZASTOSOWANIE KOSMICZNE

Drukarki 3d co ciekawe w przyszłości stosowane mają być również w astronomii i kolonizacji kosmosu. Pierwszy model niedawno trafił na stację kosmiczną (ISS). Oszczędza to czas i pozwala na samodzielne wytwarzanie niezbędnych przedmiotów z dostarczonych materiałów na miejscu.

REKONSTRUKCJA NIETYPOWYCH ELEMENTÓW

W sytuacji, gdy jakiś element urządzenia nie jest produkowany lub jest to przedmiot wyjątkowo unikatowy to właśnie drukarka 3d może okazać się pomocna. Odtworzymy nawet najbardziej skomplikowane elementy, jak na przykład zębatki do starych zegarów i inne przedmioty, których dziś zwyczajnie nigdzie nie da się już kupić.

Liczba zastosowań drukarek 3d rośnie z roku na rok i z pewnością będzie ich przybywało. Producenci starają się, by urządzenia te były jeszcze bardziej funkcjonalne, a także by koszt ich użytkowania spadał.

Autor: cubicinch.pl