Zabezpieczenie strony Joomla przed włamaniem hakerów

15 lutego 2017 0 Pliki

Przeczytaj ten artykuł, jeśli chciałbyś doznać się w jaki sposób zabezpieczyć swoją stronę na Joomla przed włamaniem.

Dzisiaj CMS Joomla jest jedną z najbardziej popularnych i szeroko stosowanych na całym świecie platform. Intuicyjna obsługa, stylowe szablony Joomla, mnóstwo darmowych dodatków sprawili, że ta aplikacja stała się najczęściej wybieranym CMS do tworzenia witryn. Ale takie globalne aktualizacje i powszechność tego systemu spowodowali problemy pod względem bezpieczeństwa.

Poza zagrożeniami, związanymi z kodem oraz ogólnych błędów, często można się spotkać ze włamaniami do panelu admina. Aby ich uniknąć warto aby zadbać o dodatkowe zabezpieczenie strony, opartej o CMS szablony Joomla. Najczęściej ataki na stronę są związane z automatycznymi próbami przejęcia dostępu. Powodem tego problemu są stare, niezałatane luki bezpieczeństwa albo zbyt mała zapobiegliwość właściciela witryny.

Podstawowym punktem zabezpieczenia swojej strony są regularne każdorazowe aktualizowanie systemu. Aktualizacji CMS Joomla pojawiają się nie zbyt często, więc zaktualizowanie systemu nie stanowi problemu. Warto też aby pamiętać, że aktualizować system warto przez dwa- trzy dni od momentu wydania oficjalnej wersji.

Zabezpieczenie strony Joomla przed włamaniem hakerów

Dalej trzeba zmienić domyślną nazwę użytkownika, ponieważ właśnie wykorzystanie standardowej wersji ułatwia hakerowi pracę podczas ataku. Warto również aby wybrać silne hasło – musi być odpowiednio trudne do odgadnięcia. Najlepszym wariantem jest wybór kombinacji mieszanych typów znaków. Nie warto aby ustawiać jako hasło ważne dla Ciebie daty lub ulubione nazwy. W dodatku warto wyłączyć opcję zapisywania haseł. I nie zapomnij ustawić hasło dla bazy danych jak i dla zaplecza.

Co do czasu trwania sesji – najlepiej aby ustawić maksymalnie 15 minut. Warto aby regularnie przeglądać pliki tymczasowe i usuwać niepotrzebne. Przed wysyłaniem plików na serwer, warto sprawdzić każdy z nich pod kątem istnienia różnego rodzaju zagrożeń.

Ale najbardziej ważnym punktem, o którym warto zawsze pamiętać jest – stworzenie pełnej kopii zapasowej na serwerze hostingowym, oraz w innym miejscu. Kopia zapasowa powinna być wykonywana każdego dnia, podczas gdy dla stron, które dużo ważą, warto raz w tygodniu tworzyć pełną kopię plików.