Jak bezpiecznie korzystać ze smartfona z Androidem?

2014-04-01 0 przez Pliki

Smartfony podbiły serca milionów ludzi na całym świecie i to nie tylko z uwagi na nowoczesny design i dotykowy ekran. Wielu użytkownikom urządzenia te zastępują komputery – pozwalają na przeglądanie Internetu, odbieranie poczty, kontakt ze znajomymi, czy też umożliwiają zlecanie przelewów ze swojego rachunku bankowego. Kamil Sadkowski z firmy antywirusowej ESET podkreśla, że smartfon, podobnie jak komputer, może zostać zainfekowany złośliwym wirusem, a konsekwencją takiej infekcji może być np. podwyższony rachunek za telefon. Infekcja złośliwym programem to nie jedyne zagrożenie dla posiadaczy smartfonów. Bardziej bolesna jest kradzież lub zgubienie urządzenia.

2014-03-27-ESET-Mobile-Security W takiej sytuacji, prócz utraty telefonu, który nierzadko sporo kosztuje, użytkownik smartfona traci w jednej chwili wszystkie prywatne dane zapisane w pamięci lub na kartach zainstalowanych w urządzeniu. Wśród takich danych znajdują się listy kontaktów, mniej lub bardziej oficjalne wiadomości SMS i MMS, wiadomości e-mail (często z załącznikami) oraz zdjęcia użytkownika. To właśnie z uwagi na dotkliwe konsekwencje utraty prywatnych danych eksperci z firmy antywirusowej ESET postanowili przypomnieć posiadaczom smartfonów kilka zasad, które pozwalają zminimalizować ryzyko infekcji i ewentualne straty związane z utratą, czy kradzieżą telefonu.

5 rad dla posiadaczy urządzeń z systemem Android

 1. Instaluj aplikacje z Google Play lub innych sprawdzonych źródeł 
  Korzystanie z tych miejsc minimalizuje prawdopodobieństwo zainfekowania telefonu niechcianym wirusem. Pobranie programu spoza wskazanych serwisów zwiększa ryzyko infekcji, w wyniku której smartfon może zacząć rozsyłać bez wiedzy i zgody użytkownika wiadomości SMS na numery premium (o podwyższonej płatności) lub wykonywać zdjęcia właścicielowi urządzenia.
 2. Zawsze sprawdzaj uprawnienia aplikacji przed jej zainstalowaniem
  Każdą instalację aplikacji poprzedza akceptacja jej uprawnień – zawsze uważnie czytaj czego żąda od Ciebie dany program. Jeśli prosta aplikacja wymaga dostępu do GPS, Twojej skrzynki mailowej, książki kontaktów i możliwości komunikacji z internetem, rozważ czy taki program warto instalować na swoim telefonie.
 3. Korzystaj z ekranu blokady
  To najprostsze, a równocześnie dość skuteczne rozwiązanie zabezpieczające smartfon przed dostępem do ustawień urządzenia, a także do danych użytkownika, przechowywanych w pamięci urządzenia.
 4. Wykonuj kopie zapasowe danych i książki kontaktów
  Zgubienie lub kradzież smartfona oznaczają utratę wielu prywatnych danych. Niektóre programy antywirusowe pozwalają na zdalne wykasowanie danych przechowywanych na utraconym urządzeniu – sprawdź czy Twoja aplikacja antywirusowa daje taką możliwość. W odzyskaniu utraconych danych pomoże skorzystanie z zapasowej kopii danych (tzw. backup). Eksperci przypominają, aby taką kopię sporządzać regularnie. Warto w tym celu posłużyć się jedną z wielu dostępnych w Google Play aplikacji.
 5. Zwiększ szanse na odzyskanie smartfona w wypadku jego utraty lub kradzieży
  Niektóre z aplikacji antywirusowych pozwalają nie tylko zabezpieczyć telefon przed złośliwymi wirusami, ale również dają możliwość namierzenia zgubionego lub skradzionego smartfona. Taką funkcjonalność udostępnia aplikacja ESET Mobile Security – wystarczy jeden SMS z odpowiednią komendą, a rozwiązanie prześle na zdefiniowany wcześniej numer telefonu odnośnik z pozycją urządzenia oznaczoną na mapach Google. Wspomniany program jest dystrybuowany w wersji freemium, gdzie dostęp do większości funkcji, w tym do zdalnej lokalizacji GPS, jest bezpłatny.