Jak chronić swoje dane osobowe w internecie?

2019-06-24 0 przez Pliki

Strzegąc silnie swojej prywatności, wrażliwi na tym punkcie użytkownicy wykorzystują wiele ciekawych metod, jak chronić swoje dane osobowe w internecie przed obcymi osobami w świecie online, nawet łącznie z ukrywaniem swoich komputerów.

Jednak badania wskazują, że wciąż niewielu użytkowników jest świadomych ryzyka płynącego z internetu. Z kolei osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę, stosują niewłaściwe metody, aby zachować bezpieczeństwo online.

jak-chronic-daneZ badań wynika, że internauci wykorzystują wiele różnych metod, aby chronić swoją prywatność w internecie. Jeden na pięciu (20%) użytkowników przyznaje, że zasłania swoją kamerę internetową. Sposób ten sam w sobie jest przydatny, należy jednak pamiętać, że nie zapobiega on przechwytywaniu dźwięku, zatem nie chroni przed podsłuchem ze strony hakerów czy cyberprzestępców.

Ponad jedna czwarta internautów (28%) przechowuje swoje poufne dane na urządzeniach, które nie posiadają dostępu do internetu, błędnie wierząc, że w ten sposób zapewni im bezpieczeństwo. Jednak chociaż teoria ta opiera się na logice i jest niezbędna dla zabezpieczenia kopii zapasowych danych przed skutkami ataku przy użyciu oprogramowania wyłudzającego okup, w rzeczywistości połączenie z internetem nie jest niezbędne, aby zainfekować komputer – może on zostać zarażony za pośrednictwem nowego smartfona połączonego z Siecią lub nośnika USB.

Co więcej, 8% respondentów przyznało się do ukrywania komputerów przed innymi osobami, chociaż nie chroni ich to przed zagrożeniami internetowymi. 7% badanych przyznało, że podczas dokonywania płatności online wprowadza, a następnie kasuje dane dotyczące karty kredytowej, aby zmylić wirusy – mimo że szkodliwego oprogramowania nie można w ten sposób oszukać (zwłaszcza keyloggerów).

Jak chronić swoje dane osobowe w internecie? O ile niektórzy użytkownicy stosują te ekstremalne, chociaż nieskuteczne metody, z danych statystycznych wynika, że inni internauci mają poważne braki jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą cyberzagrożeń. Zaledwie 23% badanych uważa, że może stanowić cel ataków online, a 23% stwierdziło, że rozwiązanie bezpieczeństwa nie jest niezbędne, co poddaje w wątpliwość ich wiedzę na temat internetu oraz ogranicza możliwość zabezpieczenia się na wypadek szkody.

Są osoby, które uważają, że mogą ochronić swoje dane za pomocą takich metod jak np. ukrywanie komputera. Inne osoby nie stosują niezbędnych środków bezpieczeństwa online. Ludzie nie są świadomi zagrożeń – dzisiejsze rozwiązania bezpieczeństwa i darmowe programy vpn umożliwiają ochronę przed cyberzagrożeniami bez konieczności chowania komputera w szafie i odłączania go od internetu na stałe.

Użytkownicy nie muszą uciekać się do nieskutecznych metod, jak chronić swoje dane osobowe w internecie zabezpieczyć się przed zagrożeniami online. Przeglądarka VPN może chronić użytkowników, nie wpływając negatywnie na komfort ich życia cyfrowego.  Przeglądanie incognito przydahe się tym którzy nie chcą być śledzeni przez strony internetowe lub całkowite usunięcie danych użytkownika z ruchu internetowego.