Czy można zastrzec domenę internetową?
2017-10-13W dzisiejszych czasach niemalże każda firma promuje swoje usługi w sieci. Coraz więcej ludzi zajmuje się również e-handlem. Aby założyć własną stronę internetową trzeba poświęcić sporo czasu i pieniędzy. Warto zatem przemyśleć, w jaki sposób można zastrzec swoją domenę internetową.
Dlaczego warto zastrzec swoją domenę internetową?
Zastanawiasz się po co zastrzega się domeny internetowe? Pomyśl, co by było, gdyby… konkurujący z Tobą przedsiębiorca założył stronę internetową o bardzo podobnej szacie graficznej do Twojej i oferował klientom takie same usługi? Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do tego, że konsumenci poszukujący Twojej firmy w sieci, mogliby zupełnie przypadkowo zacząć zamawiać produkty u Twojego internetowego ,,sobowtóra”. Z racji tego, że takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, warto pomyśleć o zastrzeżeniu domeny internetowej jako znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Dzięki temu będziesz mógł zwalczać nieuczciwą konkurencję, a wysoka pozycja Twojej firmy pozostanie nienaruszona. Znak towarowy zostanie zarejestrowany na okres 10 lat, a Ty sam zyskasz poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego spokoju.
Więcej informacji na temat zastrzegania znaków towarowych znajdziesz na stronie: 6krokow.pl/dlaczego-warto-zastrzec-znak-towarowy/ oraz zastrzezone.pl.
Warto również wiedzieć, że istnieje wiele naruszeń domeny internetowej, które noszą miano „cyberprzestępstw”. Oto one:
- Cybersquatting – polega na rejestrowaniu domen, które mają podobne lub identyczne nazwy z już istniejącymi, zastrzeżonymi znakami towarowymi, nazwami firm, nazwiskami itp.
- Cyberswildcatting – polega na składowaniu domen internetowych, zawierających w nazwie konkretne słowa lub znaki, które są lub mogą zostać wykupione przez interesantów. Osoby, które zajmują się tą nieuczciwą praktyką działają z premedytacją, żądając od poszkodowanego wysokiej ceny za upragnioną domenę.
- Typosquatting – polega na nieuczciwej rejestracji domen bardzo podobnych do już istniejących, zastrzeżonych znaków towarowych, nazwisk, nazw firm itp. Internetowi przestępcy czyhają na literowe pomyłki użytkowników. Zajmują się rejestracją domeny, która jest niemalże identyczna jak nazwa już istniejącej strony internetowej firmy. W wyniku takich działań uzyskują ruch, który powinien dotyczyć konkretnej firmy, która jest wyszukiwana przez internautów.
- Cybersmearing – polega na rejestrowaniu domen, które mają na celu ośmieszenie konkretnej firmy. Niezadowoleni pracownicy lub klienci zakładają domenę internetową działalności, a w nazwie strony umieszczają obraźliwe określenie. Takie działanie ma zły wpływ na postrzeganie firmy przez klientów i stanowi przeszkodę w promowaniu danego przedsiębiorstwa na rynku pracy.
Jak chronić domenę internetową?
Wiesz już, w jaki sposób może zostać naruszona Twoja domena internetowa. Warto, abyś poznał również kilka sposobów, za pomocą których możesz ochronić swoją stronę internetową:
- Zastrzeżony znak towarowy – po zastrzeżeniu swojego znaku towarowego zyskasz poczucie bezpieczeństwa i pewność, że tylko Ty jesteś uprawniony do korzystania z domeny. Nikt poza Tobą nie może używać Twojego znaku towarowego.
- Kontrola treści online – osoby zainteresowane ochroną swojej domeny internetowej stosunkowo często i systematycznie powinny kontrolować przeglądarkę internetową pod względem podobnych fraz z nazwą domeny i reagować w przypadku naruszania ich własności intelektualnej.
- Rozszerzenie domeny internetowej – rejestrując stronę internetową warto zadbać o odpowiedni dobór rozszerzeń nazwy. W momencie, gdy zarejestrujesz swoją stronę internetową tylko z rozszerzeniem .pl to inni internauci będą mogli zarejestrować taką samą domenę jak Twoja, np. z dopiskiem .com. Kiedy zarezerwujesz od razu kilka wersji domeny, uniemożliwisz przestępcom rejestrację domen, które mają podobną nazwę do Twojej strony internetowej.
- Arbitraż domenowy – możesz zgłosić naruszenie Twojej domeny internetowej do sądu arbitrażowego. Jest to szybki i skuteczny sposób egzekwowania swoich praw dla wszystkich właścicieli stron internetowych.
Pamiętaj, że rejestracja domeny internetowej nie daje Ci prawa do nakazywania innym użytkownikom zaprzestania posługiwania się pewnymi elementami Twojej strony internetowej. Możesz tego zażądać dopiero w przypadku, gdy zastrzeżesz swoją nazwę jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP.
Zapoznaj się również ze stronami: jakzastrzecnazwefirmy.pl oraz zastrzezenieznakutowarowego.pl.