Filamenty do drukarek 3d – na co zwrócić uwagę?

2015-01-31 0 przez Pliki

Drukarki 3D stały się w ostatnim czasie prawdziwym hitem. Wiele nowopowstających firm, upatruje w tej technologii szansy na osiągnięcie prawdziwego sukcesu na rynku. Oczywiście, obecnie jest na to najlepszy czas – drukarki są modne, zainteresowanie nimi jest naprawdę bardzo duże. Drukarki 3D kupują także osoby prywatne, a nawet szkoły, w celu uczenia wyobraźni i rozwijania umiejętności praktycznych uczniów. Bez względu jednak na to, w jakim celu zostaje kupiona drukarka należy zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty; po pierwsze, jest to umiejętność projektowania, po drugie cena i rodzaj wykorzystanych filematów, a więc materiałów potrzebnych do druku.

142213359032887700Jeżeli chodzi i sprawę pierwszą – projektowanie, to jeśli na drukarkę decyduje się zupełny laik w temacie, lub np. szkoła, możliwe staje się pobranie nawet darmowych projektów. Jeżeli natomiast kupujemy drukarkę w celu zarobkowym, powinniśmy posiadać umiejętność obsługi programów projektowych. Bez niej, drukowanie w drukarce przestrzennej będzie bardzo skomplikowane. Niemniej ważny, a może nawet ważniejszy jest dobór odpowiednich filamentów. Trzeba to uwzględnić już podczas zakupu drukarki.

Drukarki a filamenty

Niestety nie ma zupełnie uniwersalnych drukarek. Niektóre z nich drukują wyłącznie z takich filamentów jak PLA czy ABS, inne mogą dodatkowo drukować z nylonu lub filamentów z dodatkiem drewna, inne drukarki mogą drukować wyłącznie żywność, a jeszcze inne tylko wykonują druki z metali szlachetnych czy też z gumy. Rodzaj filamentu nierozerwalnie wiąże się z posiadanym modelem drukarki, toteż przy zakupie, warto zwrócić na to uwagę. Np. jeżeli chcesz wykonywać wydruki z metalu, możesz wybrać drukarki: 3D System, EOS, Arcam, ExOne, Optomec.

Rodzaje filamentów – na co zwracać uwagę?

Najpopularniejszymi rodzajami filamentów, są wspomniane już PLA oraz ABS. Są one przeznaczone do tworzenia niewielkich rozmiarów elementów. Można zakupić je w różnych kolorach, a ich cena jest zdecydowanie najniższa. Kupując je, warto zwrócić uwagę, czy za nie przepłacasz. Zapytaj i sprawdź ceny w kilku sklepach i dopiero wtedy podejmuj decyzję. Jest to ważne z tego względu, że ich ceny spadają, a Ty do wydruków będziesz potrzebował nieco tego materiału – nie ma potrzeby przepłacać! Rodzaj filamentu zależy także od tego co chcesz stworzyć. Dlatego, jeżeli zależy Ci na większej wytrzymałości przedmiotu, wybierz nieco droższe, ale za to mocniejsze materiały, takie jak Poliwęglan czy Bandlay. Oczywiście musisz przyjrzeć się także firmom. Najpewniejsze są te, które materiały do druku przestrzennego produkują od dawna. Np. firmą która wymyśliła materiał do druku jakim jest nylon to DuPont, natomiast BandLay został stworzony i opracowany przez Orbi-tech. Jeżeli oczekujemy zaskakujących, a jednocześnie trwałych wydruków, warto wybierać filamenty ostatniej z wymienionych firm. Producent ten stworzył również LayWoo-d3 oraz LayBrick. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj  w odpowiednim sklepie, albo zwróć się do producenta swojej drukarki. Z pewnością dostaniesz odpowiednie wskazowi.