Przenośna drukarka to więcej niż gadżet

2016-03-16 0 Pliki

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele nowoczesnych urządzeń. Przykładem są drukarki przenośne. Czy zakup takiej jest zbędnym wydatkiem? A może niektórzy pracownicy nie powinny bez takiej wychodzić z biura?

Drukarki to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie profesjonalnie wyposażone biuro. To właśnie dzięki nim bez wysiłku można wydrukować materiały reklamowe dla klienta lub umowę, z którą będzie on mógł się zapoznać. Choć faktycznie to najczęściej potencjalny klient przychodzi do siedziby firmy, to do wyjątków nie należy sytuacja odwrotna – gdy to przedstawiciel firmy umawia się na spotkanie np. w mieszkaniu klienta. W takiej sytuacji musi on zabrać ze sobą… biuro. By nie okazało się, że spotkanie to właściwie ciągłe poszukiwanie dokumentów, najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w przenośny komputer i drukarkę.

dollarphotoclub_88682084_fb

Kto produkuje przenośne drukarki?

Przenośne drukarki to produkt, który pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Aktualnie ich produkcją zajmują się m.in. firmy Brother, Canon i HP. Oferowane urządzenia są niewielkich rozmiarów, mogą zaś całkiem sporo, bo np. zadrukować 500 arkuszy miesięcznie. Jak tradycyjne drukarki są również wyposażone w podajnik papieru.

Firma HP, która oferuje produkt oznaczony jako Officejet 100 wyposażyła urządzenie w takie rozwiązania, dzięki którym użytkownik może drukować bezpośrednio z telefonów (jeżeli te są wyposażone w system Windows Mobile) lub za pomocą technologii Bluetooth w przypadku przenośnych urządzeń (laptopy).

Canon skonstruował drukarkę Canon Pixma iP110. Jest to niewielkich wymiarów drukarka przenośna wyposażona w baterię. Pozwala na druk w kolorze i wysokiej rozdzielczości – do 9600 dpi. Dodatkowo użytkownicy mogą korzystać z usługi PIXMA Cloud Link – druku z chmury.

Komu się przyda takie urządzenie?

Drukarka przenośna to urządzenie, które przydaje się m.in. przedstawicielom handlowym i agentom ubezpieczeniowym. Posiadając taką, bez trudu mogą ograniczyć ilość zabieranych ze sobą dokumentów. Jeżeli zajdzie konieczność pozostawienia klientowi umowy do wglądu czy szczegółowych informacji o produkcie, to stosowne dokumenty można szybko wydrukować – nie jest konieczne ich szukanie w folderach czy teczkach. Przenośna drukarka to również rozwiązanie dla osób, które drukują tylko sporadycznie i w związku z tym nie chcą wygospodarowywać miejsca na biurku na to urządzenie. Aktualnie drukarki przenośne to niewielkiej wagi i wielkości urządzenia, które można zmieścić nawet w szufladzie biurka.

Nowością na rynku są drukarki przestrzenne. Jakie firmy z nich korzystają? O tym przeczytasz tutaj.

Ile to kosztuje?

Choć drukarki przenośne są coraz popularniejsze, to ceny jednak nadal są wysokie – zaczynają się od 1000 zł, kończą na kilkunastu (10 000–12 000 zł). Dla początkującego przedsiębiorcy, który ma sporo wydatków, zakup jednej czy kilku drukarek przenośnych może być duży obciążeniem finansowym. Co wówczas? Warto zainteresować się leasingiem – to alternatywna forma finansowania w stosunku do kredytów gotówkowych. Więcej o leasingu w artykule: „Wyposażenie firmy. A może leasing jest rozwiązaniem?”.

Innym rozwiązaniem może być zakup używanego urządzenia. W Polsce co roku likwiduje się tysiące firm. Większość ich właścicieli chętnie pozbywa się sprzętu. Część używanych drukarek dostępnych w sprzedaży jest jeszcze na gwarancji.