Hosting dla sklepu internetowego

2014-12-16 0 przez Pliki

Twój sklep internetowy jest nie tylko źródłem dochodów. Jest także obietnicą daną Klientowi, gwarantującą bezpieczny proces zakupów. Ponadto funkcjonalność i brak awarii sklepu wpływa na pozytywny odbiór sprzedawcy i potencjalny powrót klienta w przyszłości. Po za tym, jako właściciel sklepu, masz na głowie kwestie jego pozycjonowania, bezpieczeństwa danych i stabilności…

Niestety, tradycyjny hosting współdzielony przestaje być wystarczający wobec tych potrzeb. Dlaczego tak się dzieje i czym go zastąpić?

Hosting współdzielony: niby osobno, a jednak razem

Tradycyjny hosting współdzielony polega na korzystaniu z zasobów jednego serwera przez wielu użytkowników. Każdy użytkownik ma określoną przestrzeń do wykorzystania na dysku oraz transfer danych, jednakże pozostałe zasoby wpływające przede wszystkim na czas ładowania witryny pozostają współdzielone poprzez wszystkich (procesor, pamięć ram, łącze). Takie rozwiązanie można porównać do wynajmowania mieszkania w bloku: każdy ma mieszkanie, większe lub mniejsze. Do zalet takiego rozwiązania należy głównie niska cena. Jednak posiada i wady, podobnie jak mieszkanie w blokowisku. Duża ilość użytkowników powoduje wzmożony ruch na serwerze, co znacznie obciąża jego moce. Ma to bezpośredni wpływ na funkcjonowanie innych stron internetowych, co objawia się spowolnieniem działania sklepu. Podobnie sprawa wygląda, gdy nasz sklep internetowy odwiedza duża ilość internautów. Jeśli przypadkiem, przekroczymy liczbę użytkowników na stronie w danym momencie, nasz sklep może się „wysypać” na jakiś czas, a my dostaniemy smutny komunikat o „zbyt wielu połączeniach”. Żeby lepiej zobrazować tą sytuację, możemy porównać to do zaproszenia zbyt wielu gości, chcących odwiedzić nasze mieszkanie w bloku. Do pewnego momentu będzie OK, ale są jeszcze sąsiedzi ze swoją ilością gości, a takiego przeciążenia budynek już nie wytrzyma.

141866772927563600

Hosting współdzielony nie jest tak bezpieczny dla sklepu internetowego jak się wydaje…

Kolejnymi wadami hostingu współdzielonego, oprócz niskiej wydajności, jest kwestia zabezpieczania danych i posiadanie wspólnego adresu IP z użytkownikami tego samego serwera. Hostingi współdzielone nie mają odseparowanych danych, dlatego jeśli zły sąsiad stosuje niechciane praktyki typu rozsyłanie spamu czy Black Hat Seo (pozycjonowanie w czarnym kapeluszu, czyli niedozwolone działania pozycjonujące), jego IP może zostać wpisane na filtry antyspamowe. Jako, że IP dzielonego serwera jest dla wszystkich użytkowników takie samo, filtry i inne nieprzyjemności mogą dostać się i nam.

Coś więcej niż zwykły hosting, czyli VPS

Rozwiązaniem dla sklepów internetowych może być wyprowadzka na serwer VPS (skrót z ang. Virtual Private Server). Możemy to porównać do przeprowadzki na osiedle z domkiem jednorodzinnym. Hostingodawca udostępnia serwer, gdzie otrzymujemy na stałe przydzielone konkretne parametry sprzętowe i są one wyłącznie do naszej dyspozycji. Dane każdego z klientów są odseparowane od siebie, dlatego działania innych użytkowników nie mają żadnego wpływu na Twoje usługi. Rozwiązanie VPS nie powoduje destabilizacji bezpieczeństwa i danych, w tym danych Klientów sklepu internetowego.

Kolejną zaletą jest automatyczne dostosowywanie się parametrów serwera, w tym wydajności do naszej aktywności i potrzeb. Oczywiście, w pakietach otrzymujemy daną wartość RAM i procesora, jednak w razie potrzeby, nie ma problemów z powiększeniem zawartości pakietu. To tak jak z ogródkiem wokół naszego domu: możemy go dowolnie dostosowywać i kształtować bez ograniczeń. Serwery VPS pozostawiają duże pole do konfiguracji, a co ważne pozwalają na posiadanie własnego adresu IP.

141866772927569600

Każdy „kwadracik” na wirtualnym serwerze jest oddzielony od reszty, a więc jest prywatny

Na co jeszcze zwrócić uwagę decydując się na serwer VPS?

Niektóre firmy oferują pakiety dodatkowych korzyści, mających na celu ułatwić właścicielom sklepów korzystanie z VPS. Aktualnie jedną z najciekawszy ofert prezentuje firma NetDC.pl oferując „Innowacyjny VPS z DirectAdmin”, gdzie już na starcie otrzymujemy superwydajną, w pełni skonfigurowaną usługę. Dysponując tego typu usługą możemy skoncentrować się wyłącznie na pracy z naszym sklepem internetowym nie dbając o aspekty techniczne i naukę obsługi serwera- sklep ma działać szybko i bez przerw! 

W razie występowania problemów możesz liczyć na opiekę techniczną 24h na dobę przez cały rok. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy: kwestiami technicznymi, wdrażaniem rozwiązań, przeniesieniem sklepu od bieżącego usługodawcy, czy konfiguracją oprogramowania zajmują się specjaliści. Warto zaznaczyć, że nie wszyscy operatorzy hostingowi zajmują się supportem technicznym. Zazwyczaj dowiadujemy się o tym, gdy jest już „po fakcie”.

Serwery wirtualne VPS to optymalne rozwiązanie dla posiadaczy sklepów internetowych. Dzięki niemu zyskujemy:

  • ochronę danych Klientów sklepu internetowego
  • bezpieczeństwo naszych plików oraz dostęp do nich, tylko przez właściciela sklepu
  • całkowite odseparowanie od innych użytkowników serwera
  • pełna swoboda w konfiguracji usługi i jej parametrów
  • brak ograniczeń i błędów
  • wysoka funkcjonalność usługi VPS
  • elastyczność i skalowalność każdego z parametrów sprzętowych
  • niższa cena w porównaniu do dedykowanych serwerów
  • brak problemów występujących przy tradycyjnym hostingu współdzielonym

Dodatkowo wspomniane wcześniej NetDC.pl oferuje całkowitą pomoc techniczną, pełen pakiet bezpieczeństwa z kopiami zapasowymi, bezpłatną migrację danych oraz najszybsze ładowanie się sklepu internetowego i tu drobna uwaga od mnie- testowy sklep prestashop na VPS ładował się ponad 3x szybciej niż na renomowanym hostingu współdzielonym. Czyżby nadszedł czas na wyprowadzkę na serwery VPS?