10 najlepszych darmowych programów do tworzenia zrzutów ekranu

2019-10-24 0 przez Pliki

Wykonanie zrzutu ekranu zdecydowanie może ułatwić naszą pracę podczas tworzenia dowolnego tekstu bądź zapisanie widoku strony internetowej. W standardowych opcjach systemu Windows taki zrzut ekranu tworzymy używając klawisz Prt Sc, po czym w schowku zostanie zapisany obraz zawierający elementy i okna znajdujące się na ekranie.Jednak ta opcja jest zbyt mało rozwinięta i uniemożliwia wybór obszarów objętych zrzutem oraz nie pozwala na bezpośrednią edycję.

Poniżej stworzyliśmy listę całkowicie darmowych programów do zrzutu ekranu, które rozbudowują możliwości standardowego klawisza Print Screen, umożliwiając automatyczne zapisywanie wielu zrzutów ekranu w określonym folderze w ustalonym wcześniej formacie, rozdzielczości bądź rozmiarze.

Darmowych programy do tworzenia zrzutów ekranu

Screenpresso

to darmowy program do wykonywania zrzutów ekranu do ściągnięcia. Aplikacja pozwala stworzyć zrzut całego ekrany, wybranego okna, całej strony internetowej oraz zaznaczonego obszaru. Poza samym stworzeniem screenshota użytkownik ma możliwość jego edycji. Dodanie różnego rodzaju efektów, ramek, strzałek, tekstu i zaznaczeń nie stanowi żadnego problemu. Tak stworzoną grafikę można zapisać do JPG, PNG, GIF oraz BMP, a później z powodzeniem wykorzystać np. w poradniku czy prezentacji.

LightShot

to bezpłatny program do wykonywania zrzutów ekranu na komputerze do pobrania. Dotyczy to zarówno całego pulpitu, aktywnych okien lub wybranego fragmentu ekranu. Każdy przechwycony zrzut ekranu możemy w łatwy sposób edytować z poziomu przeglądarki, za pomocą specjalnego edytora graficznego opartego na Flashu, umożliwiając jego zapis, wydruk, przesłanie mailem, udostępnienie na portalach społecznościowych lub przeniesienie do edytora graficznego w celu dalszej obróbki.

FastStone Capture

Darmowy program do przechwytywania zrzutów ekranu. Przechwytuje obrazy, obiekty, pełny ekran, określone fragmenty, a także całe strony internetowe (przy wykorzystaniu funkcji Capture Crolling Window). Zrzuty przed zapisem można zmodyfikować za pomocą wbudowanego edytora, dodając do niego napisy, strzałki, oznaczenia itp. Gotowy obraz możemy zapisać w jednym z 10 formatów (w tym PDF), wydrukować lub przesłać mailem bezpośrednio z poziomu programu.

Greenshot

to darmowy program do zrzutów ekranu. Aplikacja umożliwia synchronizację ustawień, by zrzuty ekranu były automatycznie zapisywane w ustalonym przez nas folderze z odpowiednią nazwą, lub pojawiały się w edytorze Greenshot’a. Następnie możemy zapisać zrzuty ekranów w najpopularniejszych formatach graficznych oraz według naszych wymagań – obszar zaznaczony przez nas, całe okno lub cały ekran z możliwością obsługi skrótów klawiaturowych. Wszystkie obrazy mogą być zapisane w formacie BMP, GIF, JPG lub PNG na wybranym przez użytkownika miejscu na dysku.

Free Screen Video Recorder

Darmowy program do nagrywania sekwencji wideo z ekranu pulpitu. W prosty sposób możemy nagrywać wszystkie czynności, które wykonujemy na pulpicie systemu operacyjnego. Idealnie nadaje się do tworzenia wideo-poradników, demonstracji oraz różnych prezentacji szkoleniowych. Free Screen Video Recorder obsługuje najpopularniejsze formaty, takie jak AVI, BMP, JPEG, GIF, TGA oraz PNG. Program pozwala w łatwy sposób nagrywać sekwencję wideo z całego pulpitu lub jego dowolnego obszaru, a także z wybranego obiektu i aktywnej aplikacji znajdującej się na ekranie monitora.

Debut Video Capture

Darmowy program do nagrywania wideo z kamery cyfrowej, internetowej albo urządzenia przechwytującego. Aplikacja potrafi także nagrać z dźwiękiem lub bez niemal wszystko, co może zostać odtworzone lub wyświetlone na ekranie. Program Debut Video Capture Software zapisuje nagrane pliki, między innymi, w formatach .avi, .wmv, .asf, .mpg, .3gp, .mp4, .mov; z możliwością dostosowania wielu parametrów nagrywania, takich jak kolorystyka, rozdzielczość czy liczba klatek na sekundę, czas trwania, a także stopień kompresji.

Gadwin PrintScreen

Bezpłatny program do tworzenia zrzutów ekranowych. Umożliwia przechwytywanie obrazu zarówno z całego pulpitu, zawartości aktywnych okien, jak i sztywno zaznaczonego obszaru. Bardzo pomocną funkcjonalnością programu jest możliwość automatycznego zapisywania wykonanych zrzutów do plików graficznych w wybranym formacie, określonym poziomie jakości (w przypadku plików JPG) i (opcjonalnie) zdefiniowanych wymiarach.

PicPick

to darmowy program przechwytywania ekranu oraz do edycji i obróbki grafiki. Program posiada intuicyjny interfejs i jest bardzo prosty w użyciu. PicPick posiada między innymi narzędzie przechwytywania ekranu, okna lub zaznaczonego obszaru, edytor zdjęć z wieloma funkcjami, paletę i próbnik kolorów, kątomierz i wiele innych narzędzi. Gotową grafikę można zapisać do formatu BMP, GIF, JPG, PDF i PNG, lub bezpośrednio przesłać e-mailem, wrzucić na serwer FTP lub umieścić na jednym z portali społecznościowych.

Screenshot Captor

to program do robienia zrzutów pulpitu, wybranych obszarów, okien uruchomionych aplikacji. W swojej palecie funkcji narzędzie to oferuje bezpieczne filtry pozwalające dodać do screena efekt rozmycia, narzędzie do tworzenia miniaturek oraz cienie. Program posiada ponadto kilka narzędzi pozwalających na edycję obrazka (np. wstawianie innego obrazka, kształtu, strzałki czy tekstu).

ScreenHunter Free

to darmowy program do wykonywania zrzutów ekranu. Narzędzie pozwala przechwycić pełny ekran, aktywne okno lub zaznaczony przez użytkownika obszar. Dodatkowo użytkownik może dodać do zrzutu wskaźnik myszy oraz ustawić nazwy plików, folder docelowy przy automatycznym zapisie.Każdy obraz może być przechowywany w schowku lub automatycznie zapisany w określonym folderze. Pliki zapisywane sa w formacie JPEG, BMP i GIF.

Wszystkie darmowe programy do zrzutów ekranu są do pobrania za darmo na naszej stronie.