Jak przedłużyć życie domowej drukarki?
2016-11-03Nawet jeśli nasza domowa drukarka zaczyna odmawiać posłuszeństwa, krztusi się przy wydruku, drukuje w paski i plamy albo przestaje drukować zupełnie, wcale nie musimy się z nią żegnać. Możemy spróbować przywrócić jej dawną sprawność, dzięki kilku prostym zasadom reanimacji domowej drukarki. Jak to zrobić?
Żywotność domowej drukarki uzależniona jest od wielu czynników, takich jak: intensywność jej eksploatacji, rodzaje wykorzystywanych materiałów eksploatacyjnych, a nawet warunków, w jakich drukarka pracuje.
Drukarka lubi pracę
Długość życia drukarki jest zależna od tego, jak ją eksploatujemy. I o dziwo, nie chodzi tutaj o jej nadmierne wykorzystanie. Nasze drukarki atramentowe umierają, gdy są samotne i stoją bezczynne. Jeżeli nie korzystamy z nich należycie często, tusze wysychają, dysze się zapychają – jeżeli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, system automatycznego czyszczenia drukarki może sobie z zaschniętą głowicą już nie poradzić. Wtedy właśnie do boju powinniśmy wkroczyć my i własnoręcznie wyczyścić dysze drukarki odpowiednimi, przeznaczonymi do tego preparatami. Pamiętajmy jednak, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, jak głosi mądrość ludowa, dlatego starajmy się drukować regularnie. Jeżeli natomiast drukarka stoi przez dłuższy czas nieużywana, po prostu puśćmy do druku jedną stronę dokumentu. Dzięki temu dysze się „przepłuczą”. Proste, prawda?
Drukarki nie lubią ciepła
Miejmy na uwadze, że żadne urządzenia elektroniczne nie lubią nadmiernego ciepła ani słońca. Tym bardziej drukarka atramentowa. Wystawiona na długotrwałe działanie źródła ciepła nie dosyć, że się przegrzeje, co może uniemożliwić jej późniejsze włączenie i poprawną pracę, to jeszcze wyschnie atrament w urządzeniu.
Nie lubią akrobacji
Gdy mamy w domu mało miejsca, staramy się jak najbardziej usunąć wszystko z widoku i pochować sprzęty po skończonej pracy. Jeżeli nasza drukarka nie ma swojego stałego miejsca, koniecznie przenoś ją delikatnie i zawsze stawiaj w prawidłowej pozycji. I nigdy, ale to przenigdy, nie kładź jej na boku.
Nie lubi być głodna
Głodna drukarka to zła drukarka. Jeżeli zostawiamy puste kartridże, możemy na zawsze zniszczyć dysze. Gdy doprowadzamy do całkowitego wyczerpania się tuszu, powietrze z kartridża może dostać się do dysz, wysuszyć pozostałości atramentu i zatkać kanaliki na dobre. A wtedy próba rozruszania urządzenia za pomocą drukowania z nowym wkładem może pozostać bez oczekiwanych rezultatów.
Drukarka chce spać
Dlatego po zakończonej pracy zawsze przyciśnijmy przycisk włączania. W ten sposób odetniemy dopływ wszelkich impulsów do urządzenia, a drukarka będzie mogła spokojnie zaparkować głowicę, tym samym nie dopuszczając do wyschnięcia tuszu.
Drukarka wie, co dobre
Zawsze wybierajmy jak najlepszej jakości tusze i zamienniki, które mają wydłużony czas zasychania i będą idealnie współpracować z naszym urządzeniem drukującym. Szeroką gamę materiałów eksploatacyjnych znajdziemy w sklepach internetowych, gdzie bez wychodzenia z domu dopasujemy najlepsze dla siebie materiały. Pamiętajmy również, że także papier ma niebagatelne znaczenie. Jego jakość też wpływa na żywotność naszej drukarki. Wybierajmy dobrej jakości papiery, które są niepylące i trudne do rozerwania. Te gorszej jakości mogą zacinać się w drukarce i ciągnąć za sobą resztę ryzy papieru, wskutek czego konieczne będzie ręczne odblokowanie mechanizmu.
Jednym zdaniem: dbajmy o drukarkę, kupujmy dobrej jakości materiały i drukujmy, ile dusza zapragnie!
Polecamy również przeczytanie artykułu „5 najczęstszych problemów użytkowników drukarek”.