Na czym polega administrowanie serwerami?

2016-09-19 0 przez Pliki

Serwer to „miejsce”, na którym udostępniana jest pewna przestrzeń, pozwalająca na przechowywanie danych, czy publikowanie stron internetowych. Opiekę i funkcje zarządcze wobec serwera sprawują jego administratorzy, a sama usługa nazywana jest administrowaniem serwerami. Na czym to właściwie polega?

Odpowiedzialność za serwer w rękach ekspertów

Będąc posiadaczem serwera, nie trzeba osobiście dbać o jego sprawność i bezawaryjność działania. Można zatrudnić administratora lub wyspecjalizowaną firmę, która przejmie na siebie podobne obowiązki. Takie usługi określane są jako administrowanie serwerami i polegają na przejęciu przez firmę zewnętrzną obowiązków administrowania serwerem.dokumenty-26

Zakres usług, jakie firma administrująca czy indywidualny administrator serwera podejmuje względem klienta, są ustalane indywidualnie. Mogą obejmować trwałą, długofalową współpracę lub usługi incydentalne, doraźne, np. w formie pomocy w instalacji oprogramowania na serwerze, przeinstalowania systemu czy aktualizacji danych.

Usługi w ramach administrowania serwerami

Administrowanie serwerami nie jest jednolitą usługą, świadczoną właścicielom serwerów, ale wszechstronną obsługą ich urządzeń. Administratorzy świadczą usługi doradcze w zakresie konfiguracji sprzętowej i podziału usług pomiędzy serwerami. Mogą pomóc w wyborze systemu operacyjnego i baz danych, dokonać wstępnej instalacji i sprawdzenia serwerów albo pomóc wybrać usługi uruchamiane na serwerach oraz podsystemy, które będą je realizować.

Zewnętrzna firma podejmująca się administrowania serwerami czy serwerem może wykonać testy bezpieczeństwa i wydajności serwera, zainstalować odpowiedni system, skonfigurować go i zabezpieczyć usługi serwerowe, a na koniec przekazać serwer klientowi. W toku korzystania z serwera, administrator będzie na zlecenie klienta monitorował stopień wykorzystania jego zasobów oraz działania poszczególnych podsystemów. Podejmie się regularnej aktualizacji wszystkich wspomnianych podsystemów i doradztwa w zakresie rozwoju infrastruktury serwerowej.