Prędkość internetu w Polsce

1 stycznia 2020 1 Pliki

Rzeczywista prędkość internetu w Polsce stałe łącza i mobilne. Sprawdź kto ma najszybszy internet w kraju. Ranking polskich operatorów internetowych. Gdzie jest najszybszy internet stacjonarny i mobilny. Powstawania polskiej sieci internetowej należy poszukiwać na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia. Dokładnie 17 sierpnia 1991 roku nawiązano pierwsze połączenie z Polski, z wykorzystaniem protokołu TCP/IP. Polska została podłączona do globalnej sieci internetowej dzięki staraniom NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) przy Uniwersytecie Warszawskim.

Ponad 20 lat temu nikt nie marzył o tym, aby większość obywateli w Polsce miało dostęp do szybkiego, szerokopasmowego internetu. Prawdziwym przełomem w rozwoju polskiego internetu okazało się uruchomienie BBS Maloka, czyli komputera pozwalającego na łączenie się z nim i pobieranie zgromadzonych na nim informacji. BBS-y oferowały polskim internautom połączenie z siecią z prędkością 9,6 kb/s. Obecnie taka prędkość jest już historią, a my możemy korzystać ze znacznie szybszych łączy internetowych.

Speed of internet connection

Polska na tle innych krajów

Najnowsze badanie Speedtest Net Index, wykonane za listopad 2019 roku pokazało, że biorąc pod uwagę szybkość łączy internetowych, Polska zajmuje w Europie 32 miejsce średniej szybkość łączy, przy pobieraniu danych, na świecie wynosi 71.55 Mb/s, zaś w Polsce wynosi ona 85.44 Mb/s stałe łącza i 49 miesce w mobile z prędkością 34.67 Mb/s.. Liderami rankingu są takie państwa jak:

  • South Korea – prędkość 164.12 Mb/s,
  • Singapur – prędkość 193.21 Mb/s,
  • HongKong- prędkość 157.64 Mb/s.

Dostawcy usług szybkiego internetu

Chcąc wiedzieć, jaką mamy prędkość łącza od naszego dostawcy możemy sprawdzić zapisy zamieszczone w umowie o dostarczenie usługi internetowej. Problem w tym, że niektórzy providerzy nie udostępniają tak szybkich łącz, jak pierwotnie oferowali. Prędkość łącza można sprawdzić programem Speed Test, który kontroluje prędkość pobierania i wysyłania danych.

Według badań, wśród dwudziestu największych dostawców internetu w Polsce najwyższą prędkość łącza oferują:

  • INEA – 139.89 Mb/s,
  • TOYA – 128.6 Mb/s,
  • UPC – 118.01 Mb/s,
  • Vectra – 89.63 Mb/s.
  • Orange – 68.95 Mb/s (stacjonarne)

Pamiętać należy, że podawane w umowach wartości dotyczące szybkości łącz internetowych są jedynie maksymalną prędkością możliwą do osiągnięcia. Nie jest to jednak prędkość gwarantowana przez cały czas trwania umowy.

Ranking mobilnego internetu

Pierwsze miejsce: T-Mobile z prędkością 28.51 Mbps, drugie – Orange z 26.58 Mbps, trzecie – Play z 25.72 , czwarte – Plus z 21.38 Mbps.