Przyszłość druku 3D – Czego możemy się spodziewać?

2017-02-21 0 przez Pliki

Wynalezienie druku 3D było ogromną rewolucją, która na dobre odświeżyła branżę drukarską. Od kilku lat jesteśmy w stanie wydrukować dosłownie wszystko. Pozytywne skutki tego doświadczyły nie tylko branże biznesowe, ale też domowe i hobbystyczne.

Zdecydowanie rewolucja w drukowaniu, jaka miała miejsce w chwili wynalezienia druku 3d ma się dobrze i nadal postępuje. Nie ma się czemu dziwić – ta technika druku jest niesamowicie ciekawa, oryginalna i daje możliwości, których wcześniej nie mieliśmy przed sobą tak łatwo dostępnych. Nawet w domowych warunkach jesteśmy w stanie tworzyć przedmioty, które zwykle musielibyśmy zlecać w firmach.

Druk 3D zarezerwowany dla biznesu?

To więc doskonałe rozwiązanie dla biznesu, ale również do zastosowań hobbystycznych. Często na domowych drukarkach drukuje się chociażby małe figurki, gadżety czy elementy reklamowe w małych firmach. I rzeczywiście pomimo iż ten proces nie jest tak bardzo wydajny jak w przypadku przemysłu, o tyle sam fakt możliwości zastosowania urządzeń również w naszym domu jest niesamowicie ciekawy.

Od czego zależy druk 3D?

Rozwój technologii druku 3d zależy od bardzo wielu czynników. Im więcej zastosowań będzie znajdowanych tym w większej ilości domów czy małych firm takie drukarki zajmą swoje miejsce i będą służyły doskonale przez kolejne lata. Zdecydowanie rozwój ten zależy przede wszystkim od tego jakie rzeczy będą w stanie drukować kolejne generacje drukarek. Już dziś mamy dostępne niesamowicie oryginalne filamenty i możemy drukować wprost nieprawdopodobne rzeczy, których byśmy sobie nie wyobrażali wcześniej. Jedną z ciekawostek jest możliwość zastosowania drukarki 3d nawet do druku jedzenia co jest nieprawdopodobnym przełomem i ma zostać wykorzystane w przypadku misji kosmicznych. Zastosowanie drukarek z pewnością będzie z czasem jeszcze bardziej oryginalne i wszechstronne. Na dzień dzisiejszy nadal są to jednak urządzenia dość kosztowne i niesamowicie powolne w tworzeniu wszystkich przedmiotów. Właśnie dlatego nadal jeszcze nie są one tak powszechnie wykorzystywane jakbyśmy tego chcieli.

Przyszłość drukarek 3D

Zdecydowanie jednak wraz z postępem przyszłość drukarek 3d wygląda dość dobrze i zdaje się, że urządzenia te będą znacznie chętniej i częściej wykorzystywane tak w przemyśle jak również w zastosowaniach domowych i w małych firmach. Wszędzie tam gdzie są już na dzień dzisiejszy obecne z pewnością również będą nadal zaznaczały swoją obecność i sprawią, że tworzenie niektórych przedmiotów stanie się jeszcze łatwiejsze i prostsze.

Artykuł powstał we współpracy z: http://cubicinch.pl