Strony internetowe i popularne dodatki

4 kwietnia 2018 1 Pliki

Dzisiaj strony www to już nie prosty html z tekstem, ale rozbudowane oprogramowanie, które ma ogromne możliwości. Dlatego też zarówno twórcy stron internetowych, jak i wolni strzelcy rozwijają systemy zarządzania treścią CMS, a także dodatki do nich. Część z nich jest tworzona i ciągle rozwijana bezpłatnie, ale istnieje również cały pakiet wtyczek, modułów oraz komponentów, których twórcy nastawieni są na zyski i zwrot poniesionych kosztów.

I tak strony www wyposażone w CMS WordPress mają ogromne możliwości, które pozwalają na tworzenie nie tylko stron firmowych, ale także rozbudowanych portali www, a także portali społecznościowych.

Innym ciekawy dodatek do systemu WordPress to Woocommerce, który przemienia Wordpressa w bardzo funkcjonalny i ciekawy sklep internetowy, który posiada podział na kategorie, wyszukiwarkę, możliwość ewidencji zamówień, a także przyznawania kodów rabatowych. To tylko nieliczne z możliwości jakie posiadają strony www, oparte na WordPressie, ponieważ inne niezależne dodatki stanowią ogromny zasób możliwości tego systemu, takie jak kalendarz rezerwacji i wydarzeń, newslettery, galerie, wtyczki społecznościowe, a także wiele innych ciekawych funkcjonalności.

WordPress jest bardzo intuicyjnym systemem zarządzania treścią, w przeciwieństwie do skomplikowanego Drupala czy pełnej błędów Joomli. Użytkownicy bardzo chętnie go używają nie tylko do tworzenia bloga ale do zaawansowanych stron internetowych. Należy pamiętać o tym aby WordPressa na bieżąco aktualizować ponieważ zmniejsza to ryzyko włamania na stronę www.

Do WordPressa można zakupić szablony, które są proste w obsłudze. Można zainstalować je bez większej znajomości systemu. Ich dostosowanie wymaga jednak pewnej wiedzy dlatego tu warto skorzystać z usług firm programistycznych. Koszt instalacji szablonu w Warszawie jest różny i zależy od specyfiki projektu. Można założyć, że jest to od 300 do 3000 złotych.

Oprócz dodatków związanych z funkcjami strony www istnieje również wiele wtyczek, które ułatwiają optymalizację strony www. Do grona tego typu dodatków można zaliczyć SEO by Yoast. Jest to wtyczka pozwalająca nadawać poszczególnym podstronom meta dane, takie jak opis oraz słowa kluczowe. Dodatki SEO pozwalają także na tworzenie prostych linków, poprzez użycie modułu mod_rewrite oraz pliku. htacess.

Jak widać możliwości jakie posiadają darmowe systemy zarządzania treścią są ogromne. Przy pomocy kilku kliknięć możemy stworzyć nie tylko firmowe strony internetowe, ale także sklepy, portale sportowe i społecznościowe, czy też stronę agencję nieruchomości. Jedyne ograniczenia jakie posiadają tego typu systemu wynikają z braku dodatków, które jednak są cały czas tworzone i rozwijane przez licznych twórców.