Drupal czy WordPress – na jaki CMS się zdecydować?

2017-08-18 1 przez Pliki

Większość współczesnych stron opiera się na systemie CMS, który umożliwia dodawanie i modyfikowanie treści witryny bez znajomości programowania. Powstało wiele takich systemów, lecz dziś przedstawimy Ci WordPressa i Drupala oraz pomożemy Ci zdecydować, który CMS będzie dla Ciebie najlepszy.

Jak działa CMS i co oferuje?

Tak jak zostało wspomniane we wstępie, CMS oferuje możliwość dodawania treści oraz jej edycji bez posiadania wiedzy informatycznej. Te systemy są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą spędzać czasu na naukę programowania oraz chcą z łatwością konfigurować swoją stronę, niezależnie od tego czy jest to blog, portal czy sklep internetowy.

Osoba, która korzysta systemu CMS ma nieograniczone możliwości dodawania i edycji treści bez większych problemów, gdyż każdy ruch ogranicza się tylko do kliknięcia. Dodawanie tekstu, zdjęcia, filmu czy tworzenie stron, podstron oraz kategorii nie wymaga od użytkownika pisania specjalistycznego kodu. Wystarczy wejść w odpowiedni dział w panelu administracyjnym i wybrać interesującą nas opcję.

WordPress – wady i zalety skryptu

Zalety

Łatwość instalacji

Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby WordPress został poprawnie zainstalowany na naszym serwerze

Łatwy w użyciu

WordPress jest prosty w użyciu, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących osób. Nie wymaga znajomości PHP oraz HTML, dodawanie wtyczek, motywów i innych rzeczy odbywa się za pomocą kliknięcia.

Społeczność

WordPress może się pochwalić jedną z największych społeczności, gdzie znajdziemy odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie. Forum dostępne jest również w języku polskim.

Wtyczki

Korzystając z WordPressa mamy dostęp do ponad 45 tysięcy darmowych wtyczek.

Szablony

Tysiące darmowych i płatnych motywów pozwolą nam na dostosowanie wyglądu swojej strony do własnych, konkretnych potrzeb. Motywy płatne z reguły są ciekawsze, posiadają więcej funkcji oraz wyglądają lepiej.

Panel administracyjny

Jest prosty w obsłudze oraz bardzo intuicyjny, dzięki czemu każdy bez problemu się w nim odnajdzie.

Wady

Wpływ wtyczek na wydajność

Do zaawansowanej konfiguracji WordPressa będzie potrzeba instalacji dużej ilości wtyczek, co będzie miało wpływ na wydajność strony

Modyfikacja kodu

W sytuacji kiedy będziemy chcieli jeszcze bardziej dostosować motyw będziemy zmuszeni do edycji kodu CSS, HTML lub PHP. W przypadku popularnych motywów gotowe rozwiązanie znajdziemy na oficjalnym forum WordPressa, albo na stronach z nim powiązanych.

Zabezpieczenia PHP

Największym minusem WordPressa są jego słabe zabezpieczenia.

Drupal – wady i zalety skryptu

Zalety

Również dla programistów

Drupal do środowisko Open Source co pozwala programistom na dowolną modyfikację kodu do własnych potrzeb.

Idealny do stron internetowych przetwarzających duże ilości danych

Drupal został stworzony do systemów o rozbudowanej strukturze danych.

Zaawansowana administracja użytkownikami

Administrator może tworzyć nowe konta użytkowników oraz ich zaawansowaną edycję ich ról.

Wsparcie techniczne

Na stronie głównej Drupala znajduje się rozbudowane forum dyskusyjne, czat oraz kompletna dokumentacja, co pomoże nam w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek problemu.

Wady

Instalacja

Drupal nie jest tak samo przyjazny w instalacji jak WordPress i wymaga poświęcenia większej uwagi podczas instalacji.

Wydajność

Drupal nie jest skryptem, który wyznacza się wysoką wydajnością i pod tym względem jest gorszy od WordPressa. W przypadku większych serwisów opierających się na tym systemie wymogiem koniecznym jest wybranie bardzo dobrego hostingu

Który CMS wybrać?

Najpopularniejszym systemem jest obecnie WordPress i nie jest tak bez powodu. Przejrzystość panelu administracyjnego oraz łatwość dodawania i modyfikowania treści czyni ten CMS bezkonkurencyjnym. Dzięki tysiącom wtyczek oraz motywów bez problemu dostosujesz stronę do swoich potrzeb, a przy pomocy społeczności oraz tysiącom poradników rozwiążesz każdy problem, który napotkasz przy pracy z WordPressem. Drupal z drugiej strony jest skryptem wysoce skalowalnym i podobnie jak WordPress posiada wiele rozszerzeń – modułów, które zwiększają jego funkcjonalność. Problem z Drupalem jest taki, że do jego instalacji i konfiguracji niezbędna jest znajomość programowania, mimo wszystko jeśli posiadasz dużą stronę internetową i budżet to zlecenie stworzenia strony dla zewnętrznej firmy nie powinno być dla ciebie problemem, a sam Drupal o wiele lepiej radzi sobie z dużym ruchem na stronie niż WordPress.

Źródło: https://smartbees.pl/uslugi/strony-internetowe