Bankowość w chmurze

2015-10-28 0 przez Pliki

Świadczenie usług w ramach cloud computingu staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Krok w stronę chmury obliczeniowej i zaoferowania za jej pośrednictwem swoich usług uczynił Idea Bank. Był to pierwszy bank, który wprowadził do swojej oferty bankowość w chmurze. Na czym to polega?

Chmura dla usług elektronicznych

Cloud computing jest przyszłościową formą świadczenia różnego rodzaju usług elektronicznych klientom prywatnym i instytucjonalnym. Polega to na tym, że wszystkie dane, oprogramowanie, aplikacje i moc obliczeniowa znajdują się na serwerach dostawcy usługi, a docelowy klient nie musi nic instalować na swoim komputerze. Ofert na polskim rynku nie brakuje, a wśród wielkich firm znajdziemy również polskie takie jak poznański Snipcloud, który oferuje szeroką gamę usług w chmurze. Aby skorzystać z wybranych usług wystarczy, aby klient był w posiadaniu komputera lub urządzenia komputerowego, z systemem operacyjnym i dowolną przeglądarką internetową. W podobny sposób można świadczyć usługi bankowe, z czego korzystają już klienci Idea Banku.

money-718621_1280

Oferta Idea Banku

Idea Bank jako pierwszy bank w Polsce świadczy usługi z zakresu bankowości w chmurze, pod nazwą Idea Cloud. Usługa kierowana jest do małych firm i posiada rozbudowaną funkcjonalność. Idea Cloud pozwala na kompleksowe zarządzanie firmą pod względem finansowym. Środowisko Idea Cloud dodatkowo zostało zintegrowane z systemem księgowym, co ułatwi działalność gospodarczą dla firm z sektora MŚP, będących klientem banku. Dzięki temu dane z rachunku bankowego automatycznie przenoszone są do systemu księgowego i na odwrót, z księgowości online dane trafią do systemu bankowości elektronicznej – przez to będzie można w prosty sposób wysłać przelew do kontrahenta. Firma korzystając z Idea Cloud może korzystać z bankowości w chmurze, z systemu księgowego, czy też zarządzania kadrami i płacami. Może wystawiać dokumenty księgowe, które następnie są automatycznie księgowane w Księdze Przychodów i Rozchodów. Proste zasady korzystania z aplikacji Idea Cloud powodują, że usługa w chmurze jest intuicyjna dla każdego użytkownika.

Innowacją, jaką charakteryzuje się bankowość w chmurze od Idea Banku jest to, że system „uczy się” zachowań użytkowników i kontrahentów. Na podstawie wystawionych uprzednio faktur Idea Cloud pokaże na przykład prognozowaną sytuację finansową firmy i planowane wpływy w dłuższym okresie czasu. System uwzględnia przy tym opóźnienia w płatnościach faktur przez kontrahentów, na podstawie wcześniejszej ich historii płatności. Idea Cloud przewidzi, czy firma objęta jest zwiększonym ryzykiem utraty płynności finansowej, a jeśli ma nadwyżkę finansową lub będzie ją miała w przyszłości, zaproponuje odpowiednią inwestycję lub lokatę.

Rozwój bankowości w chmurze obliczeniowej

Idea Bank chwali się, że jest pierwszym bankiem na świecie, który oferuje bankowość w chmurze. Tymczasem, teoretycznie każda bankowość internetowa działa w chmurze, ponieważ wystarczy dowolny komputer i dostęp do internetu, aby zalogować się do systemu transakcyjnego banku i wykonywać za jego pośrednictwem przelewy, zlecenia stałe czy polecenia zapłaty. Oprogramowanie bankowe jest zaś zainstalowane na serwerze banku.

Przez wielu kwestionowane bezpieczeństwo w chmurze cloud zdaje się być na wysokim poziomie, i wbrew pozorom, oddanie troski o zabezpieczenia firmom zewnętrznym posiadającym kapitał i odpowiednich specjalistów wydaje się lepszym rozwiązaniem niż amatorska ochrona przed wirusami w naszym domowym zaciszu, tak samo podatnym na ataki.