Co to jest oprogramowanie Adware?

2013-11-16 0 przez Pliki

Adware to oprogramowanie rozpowszechniane bezpłatnie , ale zawierające funkcję wyświetlającą reklamy. Adware jest najczęściej używane w aplikacjach łączących się z Internetem ze względu na wymianę wyświetlanych bannerów. Idealnym przykładem są aplikacje P2P.

Czy Adware jest szkodliwe?

Oprogramowanie reklamowe nie jest ani nielegalne ani szkodliwe.

Zagrożenie jednak może zaistnieć wśród użytkowników korzystających z oprogramowania reklamowego, które zintegrowane jest z oprogramowaniem szpiegującym, np. keyloggerami lub rozmaitymi składnikami szkodliwego oprogramowania. Wszelkie aplikacje szpiegujące stworzone są w taki sposób, aby  gromadzić dane  o użytkownikach i wyświetlać „ukierunkowane” reklamy w ich przeglądarce. Treść reklam jest dobierana na podstawie informacji zbieranych na bieżąco o użytkowniku. Programy adware dostają się na komputer najczęściej przy okazji instalacji bezpłatnych programów, niekiedy mogą zostać roznoszone przez robaki komputerowe, konie trojańskie lub zwykłe wirusy.

 

Poniżej znajdują się wskazówki jak uniknąc oprogramowania typu Adware i chronić swoją prywatność w sieci:

  • Bądź uważny podczas instalowania programów lub aplikacji oferujących bezpłatne urządzenia bądź usługi, chyba że pochodzą one ze znanych Ci źródeł. Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie darmowego programu, uważnie zapoznaj się z warunkami licencji. Często ukryta jest w niej informacja o równoczesnym instalowaniu dodatkowego oprogramowania typu adware. Pamiętaj, że niewiele jest rzeczy zupełnie za darmo. Często w zamian za korzystanie z danego programu musisz zgodzić się na oglądanie reklam – to źródło przychodów dla autora programu.
  • W przypadku, gdy po zainstalowaniu nowego programu na pulpicie wyskakują niechciane okienka reklamowe lub przekierowania stron, nie zastanawiaj się i odinstaluj ten program.
  • Koniecznie zainstaluj na komputerze aplikacje zabezpieczające. Poprzez monitorowanie wszystkich połączeń przychodzących i wychodzących dobry firewall czy antywitus zapewni Ci informację o każdym nowym programie, który usiłuje połączyć się z Internetem.