Czym jest i jak działa VPN? Warto z niego korzystać?

2017-05-25 0 przez Pliki

Dziś niemal każdy ma dostęp do stałego łącza internetowego. Z sieci korzystamy nie tylko w domu, ale również poza nim – za pośrednictwem pakietu internetowych operatów komórkowych. Jednak jego rozwój sprawia, że coraz większe zainteresowanie budzi on również wśród osób zajmujących się działalnością przestępczą. Wirtualne „kroki” stawiane przez nas podczas surfowania w przestrzeniach sieciowych nie pozostają bez śladu, a te cenne dane stają się łakomym kąskiem dla hakerów, konkurencji i innych niepowołanych osób, którym nie chcielibyśmy ich udostępnić. Jak się chronić przed ich wglądem? Jak zabezpieczy swoją internetową działalność?

VPN – czym jest i jak działa?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to możliwość korzystania z internetu w sposób bezpieczny bez narażenia na ryzyko wycieku danych. Aplikacje VPN dają możliwość wytworzenia szyfrowanego połączenia w formie tunelu z dowolnego miejsca na świecie, dzięki czemu informacje przesyłane za pośrednictwem sieci nie będą widoczne dla nikogo innego oprócz użytkownika, który nimi dysponuje.

Łącząc się z internetem cała komunikacja oraz informacje, które odbieramy i wysyłamy za jego pośrednictwem, wędrują poprzez serwery naszego dostawcy internetowego. Zarówno on, jak i wszystkie niepowołane do tego osoby – hakerzy, organizacje pozarządowe, a nawet służby – mogą je gromadzić wbrew naszej woli, a także wykorzystać do celów własnych.

Gdy mamy włączony VPN, połączenie internetowe ustanawiane jest przy pomocy jego szyfrowanego serwera, który wszystkie informacje na jego temat zmyka w ramach swoistego tunelu, który uniemożliwia wgląd w swoją zawartością osobom trzecim. Zarówno nasz dostawca internetowy, jak i wszyscy pozostali, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o danych, które nim wędrują, mogą zobaczyć jedynie to, że dane połączenie jest aktywne. Podgląd informacji, które są przesyłane jest znacznie ograniczony, a bez posiadania specjalistycznego sprzętu i wiedzy praktycznie niemożliwy.

Korzystanie z VPN – czy warto?

Jeśli cenisz sobie swoje bezpieczeństwo, to z pewnością warto korzystać z tego typu usługi. Dzięki niej będziesz mógł bez przeszkód komunikować się niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Dane, które przesyłasz za pośrednictwem swojego urządzenia, nie będą narażone na przechwycenie, a także wykorzystanie. Ci, którzy będą chcieli „podsłuchać” transmisję nie będą mogli zobaczyć nawet tego, skąd i dokąd przesyłasz informacje.

Kolejną kwestią jest niewątpliwie prywatność. To ona powoduje, że wiele osób decyduje się na uruchomienie VPN-ów na swoich urządzeniach. W ramach nowelizacji ustawy, która wsławiła się niechlubnym mianem jako „inwigilacyjna”, jednostki rządowe mogą przechwytywać transmisję internetową nawet osób prywatnych bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Gdy dopatrzą się one jakiegoś nadużycia z ich strony, mogą postawić im stosowne zarzuty. Co więcej, upoważnieni są oni do gromadzenia i przetrzymywania danych przez okres półtora roku. Owo rozporządzenie weszło w życie bez echa z dniem 7 lutego 2016 roku. Trudno debatować nad moralnym uzasadnieniem takich przepisów, jednak nikomu nie zabrania się chronić przed naruszaniem jego prywatności. Przez internet przesyłamy przecież informacje, które powinny pozostać dostępne jedynie dla nas — intymne korespondencje, zdjęcia z wakacji, fotografie naszych dzieci. Nikt nie chce, aby trafiły one w niepowołane ręce, i – co gorsza – przez nie bez skrupułów wykorzystane. Zagrożeniem jest również przesyłanie informacji, które mogłyby wskazywać na stan naszej majętności, czy też brak faktycznej obecności w domu, nie trudno się domyślić, że takie będą łakomym kąskiem dla złodziejów, którzy chętnie je wykorzystają.

Zaletą korzystania z VPN-ów jest brak obaw o korzystanie z sieci publicznych, hotspotów, czy Wi-Fi hotelowych. Przechwycenie danych, czy też instalacja złośliwego oprogramowania jest tutaj praktycznie niemożliwa. Wszystkie dane znajdują się w bezpiecznym tunelu.

Dzięki szyfrowanemu połączeniu nawet wtedy, gdy nie korzystamy z zaufanego łącza internetowego, możemy korzystać z sieci domowej lub firmowej. Należy jednak zwrócić uwagę, aby VPN był odpowiednio skonfigurowany, a wydrukowanie informacji na drukarce, które znajduje się nawet kilkaset kilometrów dalej, nie będzie problemem.

Ostatnia kwestia, to możliwość ominięcia blokady regionalnej. To gratka dla wszystkich fanów multimediów, którzy mają wykupiony abonament usług działających tylko w naszym kraju. Dzięki VPN będą mogli korzystać z niego, nawet gdy będą poza jego granicami.

Na co zwracać uwagę przy wyborze VPN?

Przy wyborze VPN nie powinna ograniczać nas jedynie jego cena. Ważne, aby był dopasowany do naszych potrzeb i posiadał odpowiednie funkcjonalności. Zwróć uwagę, czy VPN:

  • posiada limit transferu,
  • ile urządzeń może działać w VPN,
  • i czy usługodawca gromadzi dane o tunelu.

Porównanie najlepszych dostawców usług VPN, oraz ranking TOP 5 znajdziesz na stronie TopVPN.pl