Usługi kolokacji i hostingu

W dobie informatyzacji niemal każdej dziedziny naszego życia konieczne jest tworzenie takiej przestrzeni, która zmagazynowałaby ogromną ilość danych, możliwych do masowego przetwarzania w ciągu każdej sekundy.

W dobie informatyzacji niemal każdej dziedziny naszego życia konieczne jest tworzenie takiej przestrzeni, która zmagazynowałaby ogromną ilość danych, możliwych do masowego przetwarzania w ciągu każdej sekundy. Wszystko, co gromadzi się w świecie wirtualnym, musi być ulokowane także fizycznie – na serwerach i twardych dyskach. Stąd lawinowy wzrost firm, które oferują swoje usługi w zakresie „wynajmowania” miejsca na dane podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą czy publiczną. W ten sposób do stałych pojęć w branży internetowej weszły kolokacja i hosting. Czym są?

hosting

Kolokacja

W najogólniejszym znaczeniu jest usługą polegającą na udostępnianiu klientowi miejsca oraz zaplecza technicznego dla sprzętu (serwera). Lepiej bowiem ulokować serwer w tzw. data center (budynku lub pomieszczeniu przeznaczonemu wyłącznie do przechowywania infrastruktury informatycznej), aniżeli martwić się o samodzielne zagospodarowanie odpowiedniej przestrzeni. Firmy działające na rynku kolokacji oferują własną opiekę administracyjną i techniczną nad ulokowanymi u nich serwerami. Mówiąc najkrócej, kolokacja polega na wstawieniu własnego sprzętu do cudzej serwerowni. Ma to swoje niewątpliwe zalety, do których należy zaliczyć w pierwszej kolejności błyskawiczną pomoc fachowców w przypadku awarii, mniejsze koszty utrzymania (niż w przypadku samodzielnej opieki nad serwerem), zapewnienie odpowiednich norm bezpieczeństwa i warunków technicznych, a także na ogół łącze o wysokiej przepustowości.

Hosting

W odróżnieniu od kolokacji, hosting polega na udostępnianiu nie rzeczywistej powierzchni, lecz wirtualnej – zasobów na dyskach lub serwerach – w celu utworzenia tam różnego rodzaju aplikacji internetowych, stron, kont poczty e-mail itp. Oczywiście, hosting nie musi polegać li tylko na udostępnianiu miejsca na dysku. Może wiązać się w takim samym stopniu z oddaniem do dyspozycji określonej ilości danych do przesłania przez łącza zainstalowane w data center czy też określonego stopnia ich obciążenia.

Jak zatem widać, podstawowa różnica pomiędzy kolokacją i hostingiem polega na rodzaju świadczonej usługi. W pierwszym przypadku niektóre firmy, jak choćby Atman, ciesząca się popularnością w ostatnim czasie, oferują możliwość wynajęcia serwerów dedykowanych bądź wirtualnych. Bardzo ważne, z punktu widzenia klienta, jest powierzenie w opiekę serwerów firmie, która się w tym specjalizuje. Bez względu na to, czy chodzi o kolokację, czy hosting, a więc o zagospodarowanie przestrzeni realnej lub wirtualnej, obowiązkiem usługodawcy jest dbanie o dobry stan techniczny obsługiwanej infrastruktury informatycznej, zapewnienie odpowiedniej ochrony danym klienta, a także stałej dostępności w zakresie gromadzenia i przetwarzania zasobów.

Hosting w chmurze – Co to jest i jakie są jego zalety?

Hosting w chmurze (Cloud Hosting) to model, w którym zasoby potrzebne do działania stron internetowych, aplikacji czy baz danych są przechowywane na serwerach wirtualnych, a nie fizycznych, w tradycyjnych centrach danych. Użytkownicy mogą wynajmować tylko te zasoby, których potrzebują, co daje dużą elastyczność i oszczędności w porównaniu do tradycyjnego hostingu. Dzięki temu, chmura pozwala na łatwą skalowalność i dostępność zasobów w dowolnym czasie.

Hosting w chmurze jest idealnym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz skalowalności, elastyczności i niskich kosztów. Jeśli planujesz rozwój swojej strony internetowej lub aplikacji, chmura pozwoli Ci łatwo dostosować zasoby do rosnących potrzeb. Najlepsze usługi chmurowe, takie jak AWS, Google Cloud, czy Azure, oferują zaawansowane funkcje, które zapewniają niezawodność i bezpieczeństwo.