Od czego zależy jakość wydruku termotransferowego?

2018-01-22 0 przez Pliki

Niezależnie od tego, jakiej drukarki używamy i na jakim efekcie nam zależy, podstawowym celem druku jest zachowanie odpowiedniej jakości zgodnej z naszymi oczekiwaniami. Tak samo jest w przypadku druku termotransferowego. Jego jakość zależy od wielu czynników, takich jak temperatura czy prędkość druku, a także wybór odpowiedniego sprzętu.

Temperatura a druk termotransferowy

Temperatura w druku termotransferowym jest zależna od wielu czynników, m.in od rodzaju materiału, na którym drukujemy. Druk na papierach termotransferowych powinien odbywać się przy wykorzystaniu umiarkowanej temperatury głowicy termicznej. W przypadku druku na foliach warto ustawić temperaturę tak, aby odpowiadała dolnym zakresom proponowanym przez producenta sprzętu. Temperatura druku termotransferowego powinna zależeć także od rodzaju folii. Należy pamiętać, że najniższych temperatur wymagają folie woskowe, a najwyższych żywiczne. Istnieje także typ folii woskowo-żywicznej, która zgodnie z powyższą wskazówką powinna osiągać średnie zakresy w stosunku do tych podanych przez producenta.

Temperatura w druku termotransferowym jest ściśle zależna od prędkości druku. Wysoka temperatura powoduje, że głowica krócej działa na barwnik i podłoże. Oznacza to, że wraz ze wzrostem prędkości automatycznie rośnie temperatura głowicy.

Zbyt niska temperatura wydruku może powodować tzw. „niedodruki”, czyli niewydrukowane elementy. Zbyt wysoka temperatura może wpłynąć natomiast na pogorszenie się jakości wydruku i powodować tzw. „zalewanie”, czyli zachodzenie jednych elementów wydruku na inne, a także odrywanie się folii termotransferowej z powierzchni podczas druku oraz przy eksploatacji uzyskanego materiału. Zły dobór temperatury może skutkować pojawieniem się tzw. „włosków” (elementów przypominających włosy, sierść zwierząt) na nadruku. Jest to spowodowane parowaniem barwnika, który został poddany działaniu zbyt wysokiej temperatury.

Prędkość a druk termotransferowy

Na jakość druku termotransferowego wpływa także prędkość wydruku. Niezależnie od temperatury druku, im szybciej materiał przelatuje pod głowicą, tym słabszej jakości otrzymujemy druk. Zależnie od jakości sprzętu, na którym drukujemy, różnica między drukiem z wykorzystaniem szybko poruszającej się głowicy a drukiem z zastosowaniem głowicy poruszającej się z mniejszą prędkością może być nieznaczna. Dzięki niektórym drukarkom stosowanym w druku termotransferowym możemy uzyskać jakościowy druk, niezależnie od szybkości ruchu głowicy.

Prędkość wydruku powinna być zależna od rodzaju materiału. Za materiały trudne w druku termotransferowym uważamy wszystkie tkaniny czy twarde powierzchnie o porowatej powierzchni. W przypadku druku na tego typu powierzchniach powinniśmy wykorzystywać mniejsze zakresy prędkości. Szybkość wydruku można zwiększyć w przypadku tzw. „materiałów powlekanych”, które charakteryzują się gładką fakturą.

Jeśli stosujemy materiały eksploatacyjne, które wymagają zastosowania wysokiej temperatury grzania głowicy, a my nie mamy możliwości dostosowania się do wymagań producenta tych materiałów (np. ze względu na ograniczenia drukarki), powinniśmy zmniejszyć prędkość wydruku. Tego typu działanie pomoże zachować dobrą jakość druku, mimo  niedostosowania materiałów eksploatacyjnych do posiadanego sprzętu.

Zjawiska świadczące o złej jakości druku

Jeśli któryś z czynników, takich jak temperatura, szybkość wydruku czy rodzaj zastosowanego materiału eksploatacyjnego, są źle dobrane do sprzętu lub też ich jakość pozostawia wiele do życzenia, to na gotowym wydruku możemy zauważyć szereg defektów. Można je sklasyfikować i wskazać przyczynę ich pojawienia się. Dzięki temu da się uniknąć tego typu błędów w przyszłości i dokładnie określić, który z czynników w procesie produkcyjnym wymaga zmiany.

Jednym z tego typu  zjawisk niepożądanych jest tzw. „zjawisko puchnięcia druku”. Możemy je dostrzec, gdy temperatura druku jest zbyt wysoka, ale nie na tyle wysoka, aby doprowadzić do przegrzania głowicy. „Spuchnięty druk” charakteryzuje się rozmytymi konturami nadruku oraz wizualnym wrażeniem powiększenia się powierzchni nadrukowanego elementu. Zjawisko to jest najczęściej zauważalne w przypadku nadruku liter, małych i symetrycznych elementów.

Innym zjawiskiem, które świadczy o złej jakości druku jest tzw. „zjawisko przegrzewania się druku”. Zachodzi ono, gdy temperatura została dobrana w sposób niewłaściwy, jest zbyt wysoka i niedostosowana do właściwości materiału eksploatacyjnego, np. folii termotransferowej. W efekcie otrzymujemy efekt „postrzępionego druku”, czyli nierówne linie, rozmyte krawędzie wydruku. Zjawisko to może objawiać się także pojawieniem się wyjątkowo cienkich linii, niezgodnych z grafiką, na której się wzorujemy.

Jakość wydruku jest szczególnie ważna, jeśli decydujemy się na wydruk skomplikowanych elementów lub zależy nam na uzyskaniu wyjątkowej gamy kolorystycznej. Oprócz unikania podstawowych błędów w procesie druku termotransferowego, powinniśmy także dokonać odpowiedniego doboru sprzętu i materiałów eksploatacyjnych w zależności od rodzaju wydruku oraz powierzchni, na której mamy zamiar drukować.

Jesteś zainteresowany drukiem lub drukarkami termotransferowymi wysokiej jakości? Sprawdź produkty na stronie besteo.pl, lidera technologi druku termotransferowego.