Na co uważać na Facebooku?

2013-11-14 0 przez Pliki

Facebook to obecnie jeden z najchętniej przeglądanych serwisów społecznościowy na świecie. Facebook pomaga Ci kontaktować się z innymi osobami i udostępniać im różne informacje i treści.  Liczba użytkowników na całym świecie wynosi ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest ponad 265 miliardów. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad bezpieczeństwa , aby przypadkowo nie zdradzić komuś zbyt wielu poufnych informacji na swój temat.

1. Pomyśl kogo dodajesz do grona znajomych

W sytuacji, gdy otrzymujemy zaproszenie od nowego użytkownika, dostarczamy mu tym samym mnóstwo ważnych informacji osobistych. Dotyczy to Twoich postów, zdjęć, wiadomości i wszystkich podstawowych informacji, jakie o sobie napisałeś. Warto zaktualizować listę znajomych, bo nie o ich liczbę tu chodzi i zweryfikować, kto faktycznie powinien mieć dostęp do Twoich danych.

2. Przeanalizuj ustawienia

Facebook dosyć niedawno zmienił domyślne ustawienia wszystkich użytkowników, udostępniając je publicznie. Sprawdź ponownie swoje ustawienia i stwórz profil własnych ustawień, ponieważ po analizie może się okazać, ujawniamy więć informacji niż chcemy. Udostępniono również funkcję, która zezwala na ograniczenie praw dostępu dla użytkowników, którym nie chcesz pokazywać wszystkich danych.

3. Do jakiego celu służy mi Facebook?

Zastanów się, dlaczego posiadasz konto na Facebook’u. Może jedynie do udostępniania zdjęć, kontaktu ze znajomymi i informacji o swojej aktywności? Codziennie dodawane są nowych aplikacje, które pobierają Twoje dane osobowe. Dobrym rozwiązaniem byłoby ograniczenie widoczności swojego konta.Mamy możliwość włączenia lub usunięcia określonej funkcji.

4. Zabezpiecz swoje hasło

Ważna zasadą jest, by nie używać takich samych haseł dla wszystkich kont jakie posiadamy. Uważaj, gdzie wysyłasz swoje informacje oraz dostosuj umiejętny wybór pytania bezpieczeństwa. Zapoznaj się z metodami bezpiecznego hasła

5. Sprawdzaj, gdzie podajesz login

Zaobserwuj czy komputer, z którego korzystasz nie przechowuje Twojego adresu e-mail i hasła. Zupełnie przez przypadek czasem włączy się opcję „zapamiętaj hasło”. Upewnij się, że Twoja przeglądarka posiada odpowiednie parametry ustawienia prywatności.

6. Bądź uważny w czasie rozmowy

Bezpiecznie dobieraj słowa podczas rozmowy bądź pisania komentarza. W przypadku, gdy wiadomość zostanie zatwierdzona, każdy może dokonać jej kopii i przesłać dalej lub wykorzystać przeciw nam.Komentarze typu “dziś w nocy jestem sam/sama w domu lub że wyjeżdżam w przyszłym tygodniu” mogą dla wielu osób stać się sygnałem do podstępnego działania.

7. Ataki typu Phishing

Coraz więcej użytkowników Facebook’a narażonych jest na wyłudzanie loginów i haseł za pośrednictwem fałszywych wiadomości. Pamiętaj, aby nie klikać w linki, które proszą Cię o zresetowanie hasła. W przydadku, gdy zaistniał jakiś problem, Facebook poinformuje Cię o tym na swojej stronie, wszystkie inne działania są niebezpieczne.

8. Podejmij niezwłocznie odpowiednie kroki

Gdy otrzymujemy uwagi od znajomych na temat wiadomości lub komentarzy, których tak naprawdę nie umieszczałeś, oznacza to, że Twoje konto mogło paść ofiarą hakerów. Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać to szybko zmienić swoje hasło. W sytuacji, gdy nie możemy zalogować się na swoje konto, należy skorzystać z opcji Pomocy i kliknąć opcję Bezpieczeństwo, w celu poinformowania serwisu Facebook o problenie dotyczącym naszego konta.

9. Strzeż własnego urządzenia mobilnego

W systuacji, gdy ktoś może posiadać dostęp do Twojego telefonu, upewnij się, że zostałeś wylogowany, po zakończeniu korzystania z aplikacji, dostępnej w Twojej komórce, która łączy się z serwisami społecznościowymi, takimi jak Facebook.

10. Kontroluj wątpliwą aktywność

Uważaj na podejrzaną aktywność na swojej Tablicy, Kanale informacyjnym oraz w skrzynce odbiorczej serwisu. Nie klikaj w podejrzane linki, a zanim klikniesz przyjżyj jej się dokłądnie. Twórcy kuszących postów typu : To straszne! mam zdjęcia z ostatniej imprezy, padniesz z wrażenia , wpadaj do centrum… [tu podane Twoje miasto], mają na celu przechwycić Twoje dane.

Zasady są ważne, jednak najważniejszym doradcą jest nasz rozsądek.