Puppy Linux

2012-06-05 0 przez Pliki

Puppy Linux to lekka dystrybucja Linuksa do uruchomienia której potrzeba tylko 64 MB RAM. Powstało kilka wersji w zależności od potrzeb użytkownika. Jest to dystrybucja niezależna (nie jest oparta o żadną inną dystrybucję Linuksa).  Jest szybka, ponieważ cała mieści się w RAM, więc po uruchomieniu nie musi używać nośnika. Można go wtedy odłączyć. Obsługuje polskie czcionki i dyski SATA.

Puppy Linuksa można używać do bezpiecznego przeglądania Internetu, odzyskiwania danych w wypadku awarii, a nawet zbudowania systemu komputerowego, w którym zamiast dysku twardego zastosowana będzie pamięć flash. Z powodu jego małej wielkości może zostać uruchomiony na starych komputerach, a także z różnych nośników.

Wyjątkową możliwością Puppy Linux jest aktualizacja na wielosesyjnych płytach CD/DVD jednokrotnego zapisu. Puppy automatycznie wykrywa zmiany w systemie plików i zapisuje je stopniowo na płycie (multi-Puppy). Najlepiej działa to na płytach DVD, dzięki dużo większej przestrzeni dyskowej. Inne dystrybucje oferują wersje Live CD, jednakże nie pozwalają na stałe dodanie programów ani na zapis plików na płytach.