Hosting wirtualny czy serwer dedykowany?

Obecnie, coraz więcej firm korzysta z hostingu, który jest dla nich nie tylko oszczędnością, ale również wygodnym rozwiązaniem, zapewniającym bezpieczeństwo przechowywanych na serwerach danych. Jaki rodzaj hostingu powinniśmy jednak wybrać? Wirtualny, a może dedykowany? Wszystko to zależy od tego, jakie potrzeby ma aktualnie dana firma. Ważne jest jednak to, iż ilość usługodawców oferujących hosting różnego typu jest dziś na tyle duża, że każdy znajdzie coś odpowiedniego.


Co daje nam hosting wirtualny?

Hosting wirtualny, czy też inaczej współdzielony, to chyba aktualnie najbardziej popularny rodzaj hostingu. W ramach takiej usługi, większa liczba klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Oznacza to, że muszą się oni dzielić zarówno przestrzenią na dysku, jak również oprogramowaniem, pamięcią RAM czy mocą obliczeniową. Jest to zatem swego rodzaju ryzyko, biorąc pod uwagę fakt, iż z jednego serwera może korzystać nawet 1000 użytkowników. Jeśli zatem w jakimś momencie jeden z nich wykorzysta większość jego mocy, pozostali klienci mogą mieć spore problemy z wyświetlaniem swoich stron.

Coś jednak musi sprawiać, że hosting wirtualny jest tak popularny. A rozwiązanie jest proste – oszczędności. Jeżeli z jednego serwera korzysta tak duża grupa osób, to koszty związane z jego wynajmem są również rozkładane pomiędzy użytkowników i dzięki temu płacimy naprawdę niewiele. Co więcej, decydując się na taki hosting nie trzeba się również martwić o to, iż ulegnie on jakiejkolwiek awarii. Wszelkie kwestie techniczne, pozostają bowiem w gestii usługodawcy, dzięki czemu klienci mogą spać spokojnie.

Hosting wirtualny to z całą pewnością świetne rozwiązanie w przypadku małych firm, które nie mają dużych potrzeb związanych z serwerami, lub też dla osób, które dopiero zaczynają działać w sieci. Jest to bowiem tania usługa na przyzwoitym poziomie i najpopularniejszy CMS na świecie WordPress działa bez problemu.

A może serwer dedykowany?

Dla większych firm, które potrzebują znacznie obszerniejszej przestrzeni na dysku i większej elastyczności w konfiguracji serwera, hosting wirtualny nie jest jednak właściwym wyjściem. W takim przypadku, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest oferowany na przykład przez Sprint Data Center serwer dedykowany, które może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Oczywiście takie możliwości wiążą się również z wyższymi kosztami ponoszonymi w związku z użytkowaniem takiego serwera, ale z pewnością jest to cena, którą warto zapłacić.

Wystarczy sprawdzić najtańsze serwery dedykowane Sprint Data Center, aby przekonać się, że możemy zyskać naprawdę wiele. Przede wszystkim, do swojej dyspozycji mamy cały serwer, a zatem nie musimy się martwić o to, że w jakimś momencie jego moc zostanie ograniczona przez innych użytkowników. Oprócz tego, możemy dowolnie konfigurować ustawienia serwera i to my decydujemy jakie znajdzie się na nim oprogramowanie oraz system operacyjny. Jest to zatem najlepsze rozwiązanie, dla dużych firm, które potrzebują najwyższej gwarancji bezpieczeństwa oraz wygody w korzystaniu z hostingu.

Lista popularnych programów dla webmasterów które wspierają projektowanie, tworzenie, zarządzanie i optymalizację stron internetowych.

1. Pająk

Darmowy, lekki edytor kodu z obsługą wielu języków (HTML, CSS, JavaScript, PHP) i tysiącami rozszerzeń dla webmasterów.

2. Sublime Text

  • Szybki, minimalistyczny edytor tekstu z zaawansowanymi funkcjami edycji kodu i personalizacji, popularny wśród programistów stron.

3. Adobe Dreamweaver

  • Komercyjne narzędzie do projektowania i kodowania stron z wizualnym edytorem WYSIWYG oraz wsparciem dla nowoczesnych frameworków.

4. Notepad++

  • Darmowy edytor tekstu open-source z podświetlaniem składni i funkcjami dla HTML, CSS i innych języków webowych.

5. WordPress

  • Najpopularniejszy CMS open-source, umożliwiający łatwe tworzenie i zarządzanie stronami dzięki wtyczkom i motywom.

6. Joomla

  • Elastyczny CMS open-source z wbudowanymi funkcjami zarządzania treścią, idealny dla bardziej złożonych witryn.

7. FileZilla

  • Darmowy klient FTP do przesyłania plików na serwer, niezbędny do publikacji i aktualizacji stron internetowych.

8. XAMPP

  • Darmowe środowisko open-source (Apache, MySQL, PHP, Perl) do lokalnego testowania stron i aplikacji webowych.

9. Git

  • System kontroli wersji, który pozwala webmasterom śledzić zmiany w kodzie i współpracować nad projektami w zespole.

10. Figma

  • Narzędzie online do projektowania interfejsów stron i aplikacji, z funkcjami współpracy w czasie rzeczywistym.

11. Google Chrome DevTools

  • Wbudowane w przeglądarkę Chrome narzędzia do debugowania, testowania responsywności i optymalizacji kodu stron.

12. Lighthouse

  • Narzędzie open-source od Google do audytu wydajności, SEO i dostępności stron, dostępne w Chrome DevTools.

13. GIMP

  • Darmowy program open-source do edycji grafiki, idealny do przygotowania obrazów na strony internetowe.

14. PuTTY

  • Darmowy klient SSH i Telnet do zdalnego zarządzania serwerami, przydatny przy konfiguracji hostingu.

15. Cyberduck

  • Darmowy klient FTP/SFTP z prostym interfejsem do przesyłania plików na serwery hostingowe.

16. Postman

  • Narzędzie do testowania API, które pomaga webmasterom sprawdzać integracje backendowe na stronach.

17. WampServer

  • Darmowe środowisko developerskie dla Windows z Apache, PHP i MySQL do lokalnego testowania stron.

18. PHPStorm

  • Płatne IDE od JetBrains z zaawansowanym wsparciem dla PHP, JavaScript i frameworków webowych.

19. BrowserStack

  • Płatna platforma online do testowania responsywności i kompatybilności stron na różnych urządzeniach i przeglądarkach.