Strata danych, kontrola pracowników, a może zabezpieczenie komputera przed niechcianym użyciem?

2016-06-06 0 Pliki

Zobacz, co oferuje Ci keylogger AlfaLOG. Potrzebujesz dyskretnego monitoringu komputera, by sprawdzić, co robi na nim Twoja pociecha albo pracownicy? Pracujesz na sprzęcie, na którym powstają ważne dokumenty i boisz się utraty danych? A może chciałbyś wiedzieć, czy po godzinach ktoś nie siedzi w biurze i nie korzysta ze sprzętu dla własnych celów?
Rozwiązaniem w tych wszystkich przypadkach może być keylogger, występujący pod dwoma postaciami. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na oprogramowanie lub wersję sprzętową, podłączoną do klawiatury.

keyboard-453795_1920

Keylogger – jak to działa?

Podstawowym działaniem każdego keyloggera jest rejestrowanie znaków, które wybierane są na klawiaturze. Dodatkowo, w zależności od wybranej wersji, można także uzyskać zrzuty ekranu (robione w wybranym odstępie czasu, np. co 5 minut), informacje o używanych programach, folderach, plikach, listę odwiedzanych stron internetowych, kopie wysyłanych maili itp. Niektóre z keyloggerów nagrywają także dźwięki w otoczeniu komputera, można więc zarejestrować rozmowy telefoniczne lub przez komunikatory prowadzone np. przez niewiernego partnera lub nieuczciwego pracownika.

Szpiegowanie nie jest jednak jedyną zaletą keyloggerów – jak wspomniano wyżej, zapisują one wszystkie wybrane na klawiaturze znaki. Może to być dobrą opcją tworzenia kopii zapasowych dokumentów, ponieważ pliki zapisywane są albo na osobnym urządzeniu albo niezależnym serwerze.

Czy keylogger łatwo wykryć?

Większość keyloggerów jest trudna do wykrycia dla przeciętnego użytkownika – szpiedzy kompuetorowi nie zostawiają niemal żadnego śladu działania albo podszywają się pod zainstalowane programy. Wersja sprzętowa nie korzysta z zasobów komputera, a na pozyskane informacje w żaden sposób nie można wpłynąć ani ich zmodyfikować. Montuje się ją między komputerem a wtyczką klawiatury, nie rzuca się w oczy, wybrać można wejście USB lub PS/2.

Keyloggery – legalne i bezpieczne?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów keyloggerów, ich użycie w pewnych sytuacjach, jak np. monitorowanie pracy, nadzór rodzicielski albo śledzenie niewiernego partnera jest w pełni uzasadnione. Warto jednak uważać na darmowe wersje – sporo z nich zapewnia podgląd nie tylko nam, ale też hakerom, którzy bez problemu włamują się do bazy danych. A tam? Hasła do portali społecznościowych, maili, kont bankowych, firmowe dokumenty… Lepiej nie narażać się na problemy i wybrać rozwiązanie płatne i dające gwarancję bezpieczeństwa.

Jeśli chcemy sprawdzić dokładnie jakąś osobę i rejestrować wszystko, co robi przy komputerze – dobrym rozwiązaniem może być Spylogger Alfalog Pro – pozwala on nie tylko zapisywać wszystko, co dzieje się w systemie, ale też rejestruje dźwięki z najbliższego otoczenia. Jest to dobry wybór w przypadku niesfornego dziecka, lubiącego zaglądać na strony dla dorosłych, nieuczciwego pracownika, sprzedającego dane firmy lub partnera, flirtującego na portalach randkowych.

W przypadku bardziej systemowych rozwiązań, pozwalających monitorować pracowników lepszym rozwiązaniem będzie keylogger sprzętowy. Dobry wybór to szpieg komputera przez złącze DVI – podłączamy go między monitor a komputer. W zależności od konfiguracji może pracować bez przerwy nawet do 150 dni. Model robi regularne zrzuty ekranu, dzięki czemu można ocenić, czy pracownicy pracują czy też zajmują się prywatnymi sprawami. Stanowi też narzędzie pracy dla programistów w przypadku awarii albo włamania do systemu, dzięki zapisom z keyloggera można szybciej odtworzyć stracone dane albo zmienione hasła.

Szpieg w komputerze – kiedy jest niezbędny?

Zainteresował Cię temat keyloggera i zastanawiasz się, czy może być dla Ciebie przydatny? Oto sytuacje, kiedy naprawdę powinieneś rozważyć użycie tej metody:

  • nadzór rodzicielski – większość keyloggerów jest trudna do wykrycia, podczas gdy sporo nastolatków umie obejść zaporę rodzicielską. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie treści w sieci ogląda dziecko, tak, by nie wiedziało, że jest kontrolowane – keylogger będzie najlepszym wyborem;
  • partner podejrzewany o zdradę – podejrzewasz, że wieczory przy komputerze, jakie spędza Twoja druga połowa to niekoniecznie układanie pasjansa i przeglądanie tematycznych blogów? W dzisiejszych czasach internet dostarcza nieograniczone możliwości poznania kogoś. Wedle badań, co ósma osoba, aktywnie działająca na portalach randkowych, jest w formalnym związku małżeńskim. Jeśli obawiasz się, że problem może dotyczyć także Ciebie i Twojego partnera – keylogger pozwoli Ci sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się na komputerze ukochanej/ego;
  • nieuczciwy pracownik – ktoś podkradł Ci kontrahenta? Masz wrażenie, że wrażliwe dane na temat Twojej firmy nagle stają się tajemnicą poliszynela? Być może jeden z Twoich pracowników jest nieuczciwy. Jeśli masz podejrzenia – sprawdź odpowiednie osoby. Tu bardzo przydatny będzie szpieg komputerowy, pozwalający także na nagrywanie dźwięku;
  • twórcy oprogramowania, dziennikarze, osoby redagujące ważne dokumenty – część keyloggerów może służyć także jako kopia zapasowa dokumentów, tworzona w czasie rzeczywistym. Wyobraź sobie, że pracujesz nad czymś bardzo istotnym i nagle jest awaria komputera lub brakuje prądu. Dzięki keyloggerowi efekty Twojej pracy będą bezpieczne;
  • dział bezpieczeństwa firmy – keyloggery pozwalają stwierdzić nieautoryzowane korzystanie z komputera, na przykład po godzinach pracy.