Ripple

2017-01-01 0 przez Pliki

Ripple to systemem wymiany, który posiada swoją własną kryptowalutę XRP ale obsługuje również inne waluty, zarówno te tradycyjne jak dolary i internetowe waluty jak bitcoin. Ripple zostało wydane w celu umożliwienia bezpiecznych, błyskawicznych i prawie darmowych globalnych transakcji finansowych dowolnej wielkości.

Ripple posiada wbudowaną w protokół giełdę dla wszystkich walut fiat oraz praktycznie dla wszystkiego co ma wartość. Ważnymi elemantami całego systemu są gateways poprzez które można nabywać XRP czyli wewnętrzną walutę Ripple, społeczność tworzącą cały rynek oraz coś w rodzaju wspólnej księgi rejestrów.

Ripple oferuje praktycznie darmowe transakcje internetowe peer 2 peer czyli bezpośrednio do adresata bez udziału pośredników.
Począwszy od 2016 roku, Ripple to trzecia co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej po Bitcoin i ethereum.

Ripple jest rozproszony, a bitcoin zdecentralizowany. Ripple zawiera funkcji gateway, zaufane linii, bankowość Hawala (hiduski system nieformalnego transferu funduszy). W rzeczywistości Ripple nie jest przeznaczony dla rynku konsumenckiego, promocją zajmuje się jedna firma Ripple Labs – przy protokole Bitcoin całą promocją zajmuje się społeczność.

Alternatywna kryptowaluta Ripple ma 100 miliardów XRP które dzielą się do 6 miejsca po przecinku, a konkurencja Bitcoin będzie miał 21 milionów monet dzielących się do 8 miejsca po przecinku. Ripple Labs jest w posiadaniu około 70% wszystkich XRP co pozwala odgrywać rolę funkcji banku centralnego co ma znaczenie dla wartości całej sieci.

Firma za cel obrała instytucje finansowe gdyż dla banków dużym problemem są przelewy międzynarodowe. Ripple nie konkuruje z bankami lecz uzupełnia je dzięki czemu tworzy tańszą oraz szybszą alternatywę dla przelewów takich jak SEPA czy SWIFT.