Jak dbać o baterię telefonu – ABC użytkownika

2016-10-14 0 przez Pliki

Dostępne obecnie na rynku smartfony są wyposażone w litowo-jonowe akumulatory. Czy wiesz, że takie działania jak konieczne niegdyś formatowanie baterii albo długie ładowanie telefonu, mogą bardzo zaszkodzić żywotności akumulatora? Sprawdź, czy prawidłowo dbasz o baterię w swoim smartfonie.

Wina producenta lub użytkownika

Nieprawidłowo użytkowana bateria może działać przez czas o wiele krótszy, niż wynika z zapewnień producenta. Możliwe są na przykład także usterki spowodowane ładowaniem akumulatora tanią, nieoryginalną ładowarką. Rzadziej zdarzają się sytuacje, gdy awaria baterii zdarza się w wyniku błędu producenta. Takie wpadki ma na koncie kilka znanych z solidnego sprzętu firm, na przykład Nokia czy Apple.

Top view of woman walking in the street using her mobile phone with low battery on screen with copyspace. All screen graphics are made up.

Ostatnio taka usterka pojawiła się w urządzeniach Galaxy. Bateria uległa samoistnemu wybuchowi w kilkudziesięciu przypadkach. Producent szybko podjął decyzję o wymianie wadliwych modeli. Wszystkie telefony, gdzie była zamontowana bateria Galaxy Note 7 znalazły się z powrotem w magazynie. W takich przypadkach kluczowe jest sprawne działanie producenta. Podobny problem miała swego czasu Nokia, która z powodu fabrycznej wady musiała wymienić ponad 46 milionów urządzeń.

Jak ładować baterię?

Do tej pory niektórzy wyznają zasadę, że zaraz po zakupie telefonu należy sformatować znajdującą się w nim baterię, trzy razy rozładowując ją kompletnie, a następnie podłączając do ładowarki na 12 godzin. Nie jest to prawda. Takie działanie może zaszkodzić akumulatorowi i znacząco obniżyć jego żywotność.

Zostawiając urządzenie podłączone do ładowarki, nie zwiększasz naładowania akumulatora. Jest on ładowany do osiągnięcia maksymalnego poziomu, a po chwili, po lekkim spadku poziomu napięcia, ponownie doładowywany. To ciągłe pozostawanie w stanie najwyższego napięcia jest dla akumulatora bardzo niekorzystne. Lepiej jest ładować baterię krótko i nie ładować jej do poziomu 100%. Chwilowe podłączenie urządzenia o baterii wyczerpanej w 50% znacząco wydłuży żywotność urządzenia i będzie o wiele zdrowsze dla akumulatora.

Chcąc prawidłowo eksploatować baterię, pamiętaj o tych zasadach:

  • Korzystaj tylko z oryginalnych baterii i ładowarek.
  • Nie pozostawiaj smartfonów w nagrzanych miejscach: na desce rozdzielczej auta, na parapecie czy na stole w słoneczny dzień.
  • W czasie ładowania baterii staraj się nie wykonywać na smartfonie zadań, które pobierają dużo energii.
  • Nie pozostawiaj telefonu na ładowarce przez wiele godzin (na przykład przez noc).
  • Baterię ładuj częściej, ale krócej.
  • Jeśli dociera do ciebie informacja o usterkach fabrycznych, natychmiast zgłoś się do sprzedawcy. Dobre firmy przeprowadzają bardzo sprawne akcje wymiany wadliwych urządzeń (tak było w kilku przypadkach, takich jak bateria Galaxy czy też usterki w telefonach Nokia).